Polska, Słowacja i Węgry przeciwstawiają się Unii Europejskiej i przedłużają zakaz importu ukraińskiego zboża

Pierre’a Crome’a/Getty Images

Pracownicy zbierają pole jęczmienia w pobliżu granicy z Rosją w obwodzie czernihowskim na Ukrainie, 30 sierpnia 2023 r.CNN

Polska, Węgry i Słowacja sprzeciwią się UE i przedłużą tymczasowy zakaz Import zboża z UkrainyJest to posunięcie, które prawdopodobnie rozzłości przywódców bloku.

Unia Europejska ogłosiła w piątek plany tymczasowego zawieszenia tymczasowego zakazu eksportu ukraińskiego zboża do wybranej liczby krajów Europy Wschodniej.

Tymczasowy środek przyjęty w maju obejmował zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby zapobiec ryzyku osłabienia rolników w tych krajach przez tanie wąskie gardło. Ziarna ukraińskie.

Ukraina jest głównym dostawcą zbóż i polega na przesyłaniu przez nią eksportu swoich sąsiadów, nie ma natomiast możliwości korzystania ze szlaków czarnomorskich.

Gdy był przywódcą Ukrainy Wołodymyr Zełenski Po piątkowej radości z tej wiadomości, jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki nie przyjął z radością decyzji UE.

Oficjalna polska agencja informacyjna zacytowała wypowiedź premiera Morawieckiego: „Przedłużymy ten zakaz pomimo braku zgody Unii Europejskiej”.

„Nie będziemy słuchać Berlina, von der Leyen, Tuska czy Webera. Zrobimy to, bo leży to w interesie polskiego rolnika” – powiedział, odnosząc się do przywódców Unii Europejskiej.

Aleksander Ermoszenko – Reuters

Pszenica zbierana jest na polu w kontrolowanym przez Rosję obwodzie zaporoskim na Ukrainie.

W piątek wieczorem rzecznik polskiego rządu Piotr Müller ogłosił, że rząd planuje natychmiastowe wprowadzenie rozporządzenia przedłużającego zakaz importu ukraińskiego zboża, podkreślając, że jest to podejmowane „w interesie polskich rolników i konsumentów”.

Węgry również zdecydowały się utrzymać zakaz, a premier kraju Viktor Orban ogłosił w sobotę na „X”, znanym wcześniej jako Twitter, swoje plany „wzięcia spraw w swoje ręce”.

„Ukraińskie produkty rolne przeznaczone do Afryki zalewają rynki Europy Środkowej. Biurokraci w Brukseli ponownie przymykają oczy na problemy europejskich rolników, dlatego Węgry, Polska i Słowacja rozszerzyły zakaz importu na skalę krajową” – zapewnił Orbán.

READ  Protestujący rolnicy zwiększają presję na francuski rząd

W piątek słowackie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło swoją decyzję o przedłużeniu zakazu w poście na Facebooku, powołując się na potrzebę ochrony słowackiego „rynku krajowego”.

Decyzja trzech krajów o wdrożeniu własnych środków może rozgniewać urzędników Unii Europejskiej. Wcześniej w piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wezwał kraje do „działania zgodnie z wytycznymi” nowego porozumienia i „powstrzymania się od podejmowania jednostronnych działań” w sprawie importu ukraińskiego zboża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *