Ponad 2000 osób zginęło w wyniku katastrofalnych powodzi – DW – 13.09.2023

Zginęło co najmniej 2300 osób Samo miasto we wschodniej Libii po silnej burzy Służby ratunkowe poinformowały we wtorek, że cyklon spowodował w weekend niszczycielskie powodzie w okolicy.

Lokalne władze poinformowały, że w liczącym 125 000 mieszkańców mieście Derna nadal brakuje około 5000 osób.

Hisham Abu Shekiwat, minister lotnictwa cywilnego w administracji kontrolującej wschód, powiedział agencji Reuters: „Ciała leżą wszędzie: w morzu, w dolinach i pod budynkami”.

„Nie przesadzę, gdy powiem, że 25% miasta zniknęło. Wiele budynków się zawaliło.”

Zespoły ratownicze rozpoczynają pracę

Osama Ali, rzecznik służb ratunkowych w Trypolisie, powiedział AFP, że od poniedziałku w Dernie stacjonuje zespół służb ratunkowych.

Zespoły ratownicze rozpoczęły wydobywanie setek ciał spod gruzów po tym, jak ulewne deszcze, które miały miejsce w weekend, spowodowały zawalenie się tam i zmiecienie całych obszarów.

Tysiące ofiar powodzi w Libii i zaginionych

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

„Liczba ofiar śmiertelnych jest ogromna i może sięgnąć tysięcy” – powiedział reporterom Tamer Ramadan, szef misji IRFC w Libii.

Dodał: „Z naszych niezależnych źródeł możemy potwierdzić, że liczba osób zaginionych sięgnęła dotychczas 10 000 osób”.

Trzej ochotnicy z libijskiego Czerwonego Półksiężyca stracili życie „na służbie” – napisał na X, platformie medialnej znanej wcześniej jako Twitter, szef Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Jagan Chapagain.

Miasto Derna doznało rozległych zniszczeń, gdy powodzie zalały całe jego dzielniceZdjęcie: Planet Labs PBC/AP/picture Alliance

Tymczasem koordynator pomocy humanitarnej ONZ Martin Griffiths napisał w X, że zmobilizowano także zespoły ratunkowe do pomocy na miejscu.

UE obiecuje pomoc

Koordynator Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell powiedział, że UE uważnie śledzi sytuację i jest gotowa udzielić wsparcia.

„Jestem zasmucony obrazami zniszczeń w Libii, zniszczonej przez ekstremalne warunki pogodowe, które spowodowały tragiczne straty wielu osób” – napisał Borrell w X.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył kondolencje poszkodowanym, stwierdzając, że sytuacja jest tragiczna. „Jesteśmy w kontakcie z ONZ i partnerami w sprawie potencjalnej pomocy” – napisał w X.

READ  Hongkong przygotowuje się na burzę w związku ze zbliżaniem się tajfunu Saola

Włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani napisał w X, że odpowiada na prośby o wsparcie, dodając, że „zespół oceniający jest już w drodze, koordynowany przez naszą jednostkę ds. ochrony ludności”.

Türkiye wysłała samoloty z ratownikami, a Zjednoczone Emiraty Arabskie również zobowiązały się to zrobić. Algieria i Egipt złożyły kondolencje mieszkańcom tego północnoafrykańskiego kraju.

Silne prądy wyniosły samochody na obrzeża miasta DernaZdjęcie: Rząd Libii/AP Photo/Photo Alliance

W podzielonym narodzie pozostaje niepewność

Libia jest podzielona pomiędzy konkurujące ze sobą administracje na zachodzie i wschodzie.

Miasto Derna na wschodnim wybrzeżu, które znajdowało się pod kontrolą islamskich ekstremistów Lata po obaleniu siłacza Muammara KaddafiegoByło to jedno z najbardziej dotkniętych deszczem.

Zachód znajduje się pod kontrolą uznanego na arenie międzynarodowej rządu w Trypolisie, podczas gdy wschód jest kontrolowany przez odrębną administrację.

Analityk Anas Al-Qamati opowiada o konsekwencjach ekstremalnych warunków pogodowych

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Władze administracyjne we wschodniej części podzielonego kraju oszacowały we wtorek liczbę ofiar śmiertelnych na 1000 osób.

W poniedziałek oświadczyli, że obawiają się, że zginęło co najmniej 2000 osób, chociaż nie było jasne, na jakiej podstawie ta liczba została oparta. Rząd w Trypolisie nie podał jeszcze liczby ofiar śmiertelnych.

Chaos i podzielone zarządzanie w kraju bogatym w ropę naftową od dawna powodują, że miasta mają zniszczone i nieodpowiednie struktury.

zc, rm/nm (Reuters, Associated Press)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *