potężny tajfun zalewa domy i przerywa komunikację w zachodniej Birmie; Co najmniej 6 zabitych i 700 rannych

DHAKA, Bangladesz (AP) — Ratownicy w poniedziałek ewakuowali około 1000 osób uwięzionych przez wodę morską na głębokości 3,6 metra (12 stóp) wzdłuż zachodniego wybrzeża Birmy po potężnym tajfunie, który zranił setki osób i przerwał komunikację. Zgłoszono sześć zgonów, ale prawdziwy wpływ nie jest jeszcze jasny w jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów Azji.

Według dowódcy Rakhine Youth Charity Sittwe, silne wiatry zraniły ponad 700 osób z około 20 000 osób, które schroniły się w bardziej solidnych budynkach na wyżynach miasta Sittwe, takich jak klasztory, świątynie i szkoły. Prosił o zachowanie anonimowości w obawie przed represjami ze strony władz kraju rządzonego przez wojsko.

Powiedział, że woda morska przeniknęła przez ponad 10 nisko położonych miejsc do cumowania w pobliżu brzegu, gdy cyklon Mocha dotarł na ląd w stanie Arakan w niedzielne popołudnie. Mieszkańcy przenieśli się na dachy i wyższe piętra, a wiatry i burze uniemożliwiły natychmiastową akcję ratunkową.

Wczoraj po godzinie 4 wieczorem burza nieco osłabła, ale wody nie opadły. Większość z nich siedziała na swoich dachach i wzgórzach przez całą noc. Lider grupy ratowniczej powiedział, że wiatr wiał przez całą noc.

W poniedziałek poziom wody na zalanych obszarach nadal wynosił około 1,5 metra, ale akcja ratownicza została przeprowadzona, gdy wiatry się uspokoiły, a słońce wzniosło się wyżej na niebie. Zaapelował do organizacji społeczeństwa obywatelskiego i władz o wysłanie pomocy i pomoc w ewakuacji mieszkańców.

Media i grupy ratownicze w Birmie zgłosiły sześć zgonów. Kilka ofiar odnotowano w sąsiednim Bangladeszu, który uniknął spodziewanego bezpośredniego uderzenia.

Departament meteorologiczny Birmy poinformował, że wyspa Mocha dotarła na ląd w pobliżu miasta Sittwe z wiatrem o prędkości do 209 kilometrów (130 mil) na godzinę. Według Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego do południa w poniedziałek osłabła do tropikalnej depresji.

Zarząd Stanu wydał deklaracje klęski żywiołowej dla 17 gmin w stanie Arakan.

READ  WH mówi, że Biden „obecnie nie ma planów” podróży na Ukrainę pomimo wizyty Borisa Johnsona

Silne wiatry zburzyły wieże telefonii komórkowej, ale na filmach zebranych przez lokalne media przed utratą łączności ulicami płynęła głęboka woda, a wiatry zrywały dachy.

Wojskowe biuro informacyjne Birmy poinformowało, że burza zniszczyła domy i transformatory elektryczne w miastach Sittwe, Kyawkpyo i Goa. Mówi się, że zawaliły się dachy na Wyspach Kokosowych, około 425 kilometrów (264 mil) na południowy zachód od Yangon, największego miasta kraju.

Wolontariusze powiedzieli wcześniej, że schroniska w Sittwe nie miały wystarczającej ilości jedzenia po tym, jak więcej osób zwróciło się o pomoc.

Mocha została w dużej mierze oszczędzona przez miasto Cox’s Bazar w Bangladeszu, które początkowo znajdowało się na oczekiwanej ścieżce burzy. Władze ewakuowały setki tysięcy ludzi zanim cyklon skierował się na wschód.

Inamur Rahman, urzędnik rządowy Bangladeszu, powiedział, że szkody wciąż są oceniane, ale około 2000 domów zostało zniszczonych, a kolejne 10 000 uszkodzonych na wyspie St. Maarten i Teknaf w dzielnicy Cox’s Bazar.

Powiedział, że nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Gazeta Prothom Allo poinformowała, że ​​na wyspie St. Martin rannych zostało kilkanaście osób.

Agencje ONZ i pracownicy organizacji humanitarnych w Bangladeszu zgromadzili tony suchej żywności i dziesiątki karetek pogotowia w obozach dla uchodźców, w których przebywa ponad milion muzułmanów Rohingya, którzy uciekli przed prześladowaniami w Mjanmie.

W maju 2008 r. cyklon Nargis uderzył w Myanmar falą sztormową, która spustoszyła zaludnione obszary wokół delty rzeki Irawadi. Zginęło co najmniej 138 000 osób, a dziesiątki tysięcy domów i innych budynków zostało zniszczonych.

Cyklony w Zatoce Bengalskiej szybko stają się coraz bardziej intensywne, częściowo z powodu zmian klimatu, powiedziała Roxy Mathew Kaul, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej w Pune..

Klimatolodzy twierdzą, że huragany mogą teraz utrzymywać się przez kilka dni. Cyklon Amphan we wschodnich Indiach w 2020 roku nadal podróżował drogą lądową jako potężny cyklon i powodował rozległe zniszczenia.

READ  Zełenski zgadza się rozmawiać z Rosją, ale odmawia uznania Białorusi za miejsce spotkania

„Dopóki oceany są ciepłe, a wiatry sprzyjające, huragany utrzymają swoją siłę znacznie dłużej” – powiedział Cole.

Cyklony tropikalne, które na innych obszarach nazywane są tajfunami, należą do najbardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych na świecie, kiedy uderzają w gęsto zaludnione obszary przybrzeżne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *