Yellen mówi, że do czerwca w USA skończą się pieniądze

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen i premier Ukrainy Denis Szmihal rozmawiają z dziennikarzami po spotkaniu dwustronnym w budynku Departamentu Skarbu USA w Waszyngtonie, 13 kwietnia 2023 r.

Ken Cedeno | agencji Reutera

WASHINGTON — Sekretarz Skarbu Janet Yellen potwierdziła w Kongresie w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie spłacić swojego długu przed 1 czerwca.

„Piszę, aby zauważyć, że dzięki dostępnym teraz dodatkowym informacjom szacujemy, że Skarb Państwa nie będzie już w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań rządu, jeśli Kongres nie podejmie działań w celu podniesienia lub zawieszenia pułapu zadłużenia do początku 1 czerwca” powiedziała. napisał.

Wskazówki pojawiły się, gdy Biały Dom i przywódcy Kongresu przygotowywali się do spotkania we wtorek, aby kontynuować negocjacje w sprawie możliwych cięć wydatków w zamian za uchwalenie przez Izbę podwyższenia pułapu zadłużenia. Oczekuje się, że Biały Dom będzie wspierał wszelkie negocjacje z Senatem z większością demokratyczną i Izbą kontrolowaną przez GOP.

W ostatnich dniach pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat postępów negocjatorów.

Prezydent Joe Biden był optymistą co do osiągnięcia porozumienia z Republikanami pod koniec zeszłego tygodnia i podniesienia lub zawieszenia pułapu zadłużenia na czas, aby uniknąć krachu gospodarczego, nawet z transzy długu USA.

„Myślę, że z ich strony i z naszej strony jest wola osiągnięcia porozumienia i myślę, że możemy to zrobić” – powiedział Biden dziennikarzom w niedzielę w Delaware. Dodał: „Jestem optymistą, bo jestem urodzonym optymistą”.

Ale to przekonanie nie pasuje do drugiej strony stołu.

„Nadal uważam, że jesteśmy daleko” – powiedział McCarthy w rozmowie z NBC News poza Kapitolem w poniedziałek. „Wciąż nie wydaje mi się, żeby chcieli umowy”.

Podobnie jak we wcześniejszych listach do Kongresu, sekretarz skarbu podkreślił pilność sytuacji.

„Czekanie do ostatniej chwili z zawieszeniem lub zwiększeniem limitu kredytowego poważnie zaszkodziłoby zaufaniu biznesu i konsumentów, zwiększyłoby koszty krótkoterminowych pożyczek dla podatników i negatywnie wpłynęłoby na rating Ameryki” – napisała Yellen.

READ  Indyjski sąd skazał Rahula Gandhiego na 2 lata więzienia za komentarze na temat Modiego

„Rzeczywiście, widzieliśmy już znaczny wzrost kosztów pożyczek Skarbu Państwa, gdy obligacje zapadały na początku czerwca” – napisał.

Rozpoczęło się wtorkowe spotkanie pomiędzy Bidenem, przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym z R-Kalifornii, przywódcą mniejszości Hakeemem Jeffriesem z DNY, przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem z DNY i przywódcą mniejszości Mitchem McConnellem z R-Ky. Miało się to odbyć w piątek, ale zostało przełożone na wtorek, aby dać pracownikom więcej czasu na wypowiedź.

Za kilka dni przyszedł nowy list Przewodnictwo Kongresowe Biuro Budżetowe stwierdziło, że dochody podatkowe i środki nadzwyczajne po 15 czerwca „pozwolą rządowi kontynuować operacje fiskalne co najmniej do końca lipca”.

„Jeśli pułap zadłużenia pozostanie niezmieniony, w pewnym momencie w pierwszych dwóch tygodniach czerwca rząd nie będzie w stanie spłacić wszystkich swoich zobowiązań” – czytamy w raporcie CBO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *