„Potwory terroru” przypominały rekiny w starożytnych morzach 518 milionów lat temu

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Jak wynika z nowych badań, na długo przed pojawieniem się pierwszych rekinów duże drapieżne robaki były „potworami terroru” w morzach ponad 500 milionów lat temu.

Podczas wypraw do północnej Grenlandii naukowcy odkryli skamieniałości nieznanych wcześniej gatunków robaków, ujawniając tym samym jedne z najstarszych mięsożerców, ich zdaniem.

Robaki osiągały długość około 30 cm i były jednymi z największych pływających zwierząt swoich czasów, znanych jako wczesny kambr.

Naukowcy nazwali robaki „timorpestia”, co po łacinie oznacza „potwory terroru”. Płetwy spływały po bokach ich ciał, a ich charakterystyczne głowy miały długie czułki i ogromne szczęki.

Wcześniej uważano, że prymitywne stawonogi, w tym odlegli krewni krabów i homarów o dziwnych kształtach, zwani Anomalocaris, znajdowały się w epoce lodowcowej na szczycie morskiego łańcucha pokarmowego. Okres kambryjskiKtóry trwał od 485 milionów do 541 milionów lat temu.

Jednak drapieżne robaki były istotną częścią ekosystemu 518 milionów lat temu, a naukowcy nie wiedzieli o ich istnieniu, dopóki nie znaleźli skamieniałości. W środę w czasopiśmie opublikowano badanie opisujące odkrycia Postęp nauki.

„Timorbestia była gigantami swoich czasów i znajdowała się blisko szczytu łańcucha pokarmowego” – stwierdził w oświadczeniu starszy autor badania, dr Jacob Vinther, profesor makroewolucji w Schools of Earth and Biosciences na Uniwersytecie w Bristolu. .

„To sprawia, że ​​mają one porównywalne znaczenie z niektórymi najważniejszymi drapieżnikami współczesnych oceanów, takimi jak rekiny i foki, których początki sięgają okresu kambryjskiego” – powiedział Vinther. „Nasze badania pokazują, że te starożytne ekosystemy oceaniczne były dość złożone i obejmowały kaskadę pokarmową, która umożliwiała współistnienie kilku poziomów drapieżników”.

Venter powiedział, że w okresie kambryjskim, kiedy pojawiły się mięsożerne drapieżniki, zwierzęta „po raz pierwszy ewoluowały w sposób gwałtowny”. „Wywarło to ogromny wpływ na cykle węgla i składników odżywczych, a także na tempo ewolucji”.

READ  Pierścienie Saturna są małe i mogą szybko zniknąć

Finther powiedział, że te drapieżne robaki są dalekimi krewnymi mniejszych współczesnych strzałek, czyli chaetognatów, które żywią się zooplanktonem.

Arrowwormy należą do najstarszych zwierząt, które powstały w okresie kambru. Stawonogi pojawiły się po raz pierwszy między 521 a 529 milionami lat temu, podczas gdy dowody na istnienie strzałaków sugerują, że istnieją one od 538 milionów lat.

Doktor Jacob Venter

Naukowcy wykorzystali technologię zwaną mikrosondą elektronową do zmapowania węgla w skamieniałości Timorbestii (po lewej), co ujawniło cechy anatomiczne, takie jak promienie płetw i układ mięśni, które można zobaczyć na diagramie po prawej stronie.

„Zarówno strzałki, jak i bardziej prymitywne robaki Timorbeastia były pływającymi drapieżnikami” – powiedział Venter. „Możemy więc założyć, że najprawdopodobniej to te drapieżniki dominowały w oceanach, zanim wystartowały stawonogi. Prawdopodobnie ich linia rodowa liczyła około 10 do 15 milionów lat, zanim inne, odnoszące większe sukcesy grupy zajęły ich miejsce.”

Isoxys zachował się w skamieniałym układzie pokarmowym Timorpistii, pływającego stawonoga, który miał długie ochronne kolce skierowane do przodu i do tyłu.

„Jednak jasne jest, że nie udało im się całkowicie uniknąć tego losu, ponieważ Timorbestia połknęła je w dużych ilościach” – stwierdził w oświadczeniu współautor badania Morten Lunde Nielsen, były doktorant na Uniwersytecie w Bristolu.

Naukowcy stwierdzili, że ujawnienie szczegółów dotyczących Timorbestii daje wgląd w ewolucyjną oś czasu robaków od pół miliarda lat temu do dnia dzisiejszego.

„Obecnie strzałki mają niebezpieczne włosie na zewnętrznej stronie głowy, aby łapać zdobycz, podczas gdy Timorbestia ma szczęki w głowach” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Luke Parry, adiunkt paleobiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

„To właśnie widzimy u współczesnych mikroskopijnych robaków szczękowych – organizmów, z którymi strzałki mają wspólnego przodka ponad pół miliarda lat temu. Timorbestia i inne podobne do niej skamieliny zapewniają powiązania między blisko spokrewnionymi organizmami, które dziś wyglądają zupełnie inaczej. ”

READ  Odkryj Wszechświat za mniej: Teleskop Celestron 114AZ jest teraz o połowę tańszy

Współczesne strzałki mają odrębny układ nerwowy na odwłoku, zwany zwojem brzusznym, który zachował się również w Timorpestii, powiedział główny autor badania, dr Tae-yeon Park, główny naukowiec w Koreańskim Instytucie Badań Polarnych. Układ nerwowy zaobserwowano także w innej skamielinie zwanej Amicoea, co sugeruje, że zwierzęta o miękkich ciałach są również ewolucyjnie spokrewnione ze strzałkami.

Park kierował zespołem badawczym podczas wypraw do Sirius Basset, dobrze zachowanego stanowiska skamieniałości na dalekiej północy Grenlandii. Vinther powiedział, że w odległym miejscu, które znajduje się 966 kilometrów od bieguna północnego, przez cały dzień świeci słońce. Badacze mają do dyspozycji krótki okres około sześciu tygodni w roku, kiedy miejsce jest dostępne, ale warto się tam wybrać, powiedział.

„Skamieniałości są tu tak gęste w porównaniu z jakimkolwiek innym obszarem, że za każdym razem, gdy dzielisz skały, odsłaniasz dziesiątki, a nawet setki organizmów kopalnych o miękkich ciałach” – powiedział Vinther.

Członkowie zespołu badawczego nie mogą się doczekać powrotu na Syriusza Basseta, gdzie odkryli skamieniałe szczątki innych krewnych Timorbestii, aby lepiej zrozumieć pierwszy łańcuch pokarmowy oceanu.

„Dzięki niezwykłej i wyjątkowej konserwacji Siriusa Basseta możemy również ujawnić ekscytujące szczegóły anatomiczne, w tym układ trawienny, anatomię mięśni i układ nerwowy” – powiedział Park. „W nadchodzących latach będziemy mieli wiele ekscytujących wyników, które pomogą pokazać, jak wyglądały i ewoluowały pierwsze ekosystemy zwierzęce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *