Powodzie w Libii: urzędnicy twierdzą, że zawalenie się tamy w wyniku sztormu Daniel powoduje, że dzielnice wpadły do ​​morzaCNN

Istnieje obawa, że ​​tysiące ludzi zginęło w Libii po burzy Daniel, która sprowadziła ulewne deszcze na północnym wschodzie kraju, powodując zawalenie się dwóch tam w jednym obszarze, w wyniku czego całe dzielnice wpadły do ​​morza.

Według Ahmeda Al-Mismariego, rzecznika Libijskiej Armii Narodowej stacjonującej we wschodniej części kraju, zginęło ponad 2000 osób, a około 6000 innych uważa się za zaginione w mocno dotkniętym mieście Derna, gdzie pod naporem powodzi zawaliły się dwie tamy. kraj.

„W rezultacie zniszczone zostały trzy mosty. Płynąca woda zmiotła całe dzielnice, w końcu wrzucając je do morza” – powiedział.

Rząd Libii/A.B

Samochody i gruz na ulicy w Dernie w Libii, w poniedziałek, 11 września 2023 r., po zalaniu przez ulewny deszcz.

CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować liczby ofiar śmiertelnych, a Al-Mismari nie podał źródła informacji o liczbie zabitych i zaginionych.

Według Reutersa Czerwony Półksiężyc w Bengazi szacował wcześniej, że w Dernie zginęło od 150 do 250 osób.

Szef libijskiego urzędu ds. sytuacji kryzysowych i pogotowia ratunkowego Osama Ali powiedział CNN, że po zawaleniu się tamy „cała woda spłynęła do obszaru w pobliżu Derny, czyli górzystego obszaru przybrzeżnego”.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Dodał, że domy w dolinach zostały porwane przez silne prądy błotne, które niosły pojazdy i gruz. Ali powiedział, że linie telefoniczne w mieście również nie działały, co komplikuje akcję ratowniczą, a pracownicy nie mogą dostać się do Derny z powodu poważnych zniszczeń.

Ali powiedział, że władze nie przewidziały skali katastrofy.

Dodał: „Warunki pogodowe, poziom wody morskiej i opady nie zostały dobrze zbadane [were not studied]Ali powiedział: „Wiatr jest silny i nie przeprowadzono ewakuacji rodzin, które mogły znaleźć się na drodze burzy lub w dolinach”.

READ  Wyniki wyborów w Pakistanie w 2024 r. na żywo: Imran Khan i Nawaz Sharif ogłaszają zwycięstwo, podczas gdy Wielka Brytania i USA wzywają do dochodzenia

Imhamed Muhammad Kashim/Agencja Anadolu/Getty Images

Osady, pojazdy i miejsca pracy zostały zniszczone w wyniku powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami w Misracie w Libii 10 września 2023 r.

Dodał: „Libia nie była przygotowana na taką katastrofę. Nigdy wcześniej nie widziano takiego poziomu katastrofy. Ali powiedział wcześniej Al-Hurra TV: „Przyznajemy, że istnieją niedociągnięcia, chociaż po raz pierwszy mamy do czynienia z katastrofą na takim poziomie”.

Al-Mismari, oficjalny rzecznik Libijskiej Armii Narodowej, powiedział, że powodzie dotknęły kilka miast, w tym Al-Bayda, Al-Marj, Tobruk, Takins, Al-Bayda i Battah, a także całe wschodnie wybrzeże do Bengazi.

Libia licząca sześć milionów mieszkańców jest podzielona między walczące frakcje od 2014 r., po wspieranym przez NATO powstaniu przeciwko Muammarowi Kaddafiemu w 2011 r.

Według raportu opublikowanego przez oficjalną Libijską Agencję Informacyjną (Lana), szef wspieranego przez parlament rządu wschodniej Libii, Osama Hamad, określił sytuację jako „katastrofalną i bezprecedensową”.

Materiał filmowy krążący w mediach społecznościowych przedstawiał zanurzone samochody, zawalone budynki i potoki wody płynące ulicami.

Nagrania wideo udostępnione przez Centrum Medyczne w Al-Bayda na Facebooku pokazują ewakuację szpitali w mieście Al-Bayda na wschodzie kraju po poważnych powodziach spowodowanych deszczem wywołanym przez silną burzę.

Omar Jarhman – Reuters

Ludzie stoją na uszkodzonej drodze, gdy silna burza i ulewny deszcz nawiedziły miasto Shahat w Libii, 11 września 2023 r.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Libii stwierdziła w poście na blogu na temat:

Kilka krajów przesłało kondolencje i zaoferowało pomoc Libii, gdy zespoły ratownicze ruszyły na poszukiwanie ocalałych pod gruzami.

Turecka agencja ds. katastrof poinformowała w poniedziałek, że zmobilizuje 150 pracowników poszukiwawczo-ratowniczych, a także namioty, pojazdy ratownicze i inny sprzęt, taki jak generatory.

Ambasada USA w Libii poinformowała dalej

Agencja informacyjna Emirates podała, że ​​prezydent Emiratów Zayed Al Nahyan polecił wysłanie zespołów pomocowych, poszukiwawczo-ratowniczych, składając kondolencje osobom dotkniętym katastrofą.

READ  Tysiące lekarzy w Wielkiej Brytanii strajkuje w ramach najdłuższego strajku w historii

Kondolencje Libii złożył także prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi. Al-Sisi powiedział w oświadczeniu w mediach społecznościowych: „Życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannym i mam nadzieję, że kryzys szybko minie, a Libijczycy będą trzymać się razem”.

Weekendowe deszcze to efekt pozostałości bardzo silnego układu niskiego ciśnienia, który został oficjalnie nazwany przez krajowe służby meteorologiczne Europy Południowo-Wschodniej Sztormem Daniel.

Ali Al-Saadi / Reuters

Widok z lotu ptaka na wody powodziowe podczas silnej burzy i ulewnych deszczy, które nawiedziły miasto Shahat w Libii, 11 września 2023 r.

Burza przyniosła Katastrofalne powodzie w Grecji W zeszłym tygodniu przedostał się do Morza Śródziemnego i przekształcił się w cyklon tropikalny znany jako medycyna. Systemy te mogą powodować niebezpieczne warunki w krajach śródziemnomorskich i przybrzeżnych, podobne do burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku lub huraganów na Pacyfiku.

Pozostałości burzy dotykają północnej Libii i powoli przesuwają się na wschód, w kierunku północnego Egiptu. Opady deszczu w ciągu najbliższych dwóch dni mogą osiągnąć 50 mm – na tym obszarze przez cały wrzesień spada średnio mniej niż 10 mm opadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *