Premier Danii Mette Frederiksen została zaatakowana w Kopenhadze

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Dania/Reuters/File

Premier Danii Mette Frederiksen w Kopenhadze, Dania, 5 czerwca 2024 r.CNN

Biuro premier Danii Mette Frederiksen poinformowało w oświadczeniu dla CNN, że mężczyzna ją zaatakował i od tego czasu został aresztowany w piątek w stolicy Danii, Kopenhadze.

„W piątkowy wieczór w Kulturveit premier Mette Frederiksen została pobita przez mężczyznę [public square] W Kopenhadze. Biuro Premiera poinformowało, że mężczyzna został następnie aresztowany.

Dodała, że ​​Frederiksen był „zszokowany incydentem” i nie było dalszych komentarzy. Nie jest jasne, czy premier odniósł obrażenia w ataku.

Duński minister środowiska Magnus Hueneke wezwał po ataku do jedności narodowej, twierdząc, że każdy ma obowiązek dbać o siebie nawzajem bez względu na „różnice polityczne i kampanie wyborcze”.

„Nic takiego nie powinno mieć miejsca w naszym pięknym, bezpiecznym, wolnym kraju” – powiedział w programie X. To jest brzydkie i niedopuszczalne. Pokażmy, że Dania jest dużo lepsza.

Europejscy politycy wyrazili szok po ataku.

„Jestem głęboko zszokowany okropnym atakiem na moją koleżankę i przyjaciółkę, premier Danii Mette Frederiksen” – napisała premier Łotwy Ivica Selina w poście w serwisie X.

„Wszystkie nasze myśli są z Tobą i Twoimi bliskimi, życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – dodała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Potępił atakOpisał to jako „nikczemny czyn, sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy i o co walczymy w Europie”. Życzyła premierowi siły i odwagi, twierdząc, że ma ich pod dostatkiem.

Dania ma głosować Wybory do Unii Europejskiej Niedziela.

Frederiksen, przywódca centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej w Danii, jest premierem od 2019 r.

Jego atak następuje kilka tygodni po tym, jak słowacki premier Robert Fico został postrzelony i ranny w pierwszej od ponad 20 lat poważnej próbie zamachu na europejskiego przywódcę politycznego. Analitycy polityczni i prawodawcy twierdzili wówczas otwarty Coraz bardziej gorączkowy i spolaryzowany klimat polityczny zarówno na Słowacji, jak i w całej Europie.

READ  Tajlandia skazuje mężczyznę na 50 lat więzienia za obrazę monarchii

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *