Prezydent Nigerii zawiesza Ministra Spraw Humanitarnych w pracy w związku ze skandalem korupcyjnym Wiadomości o korupcji

Beta Edo i jego poprzednik są objęci dochodzeniem w Ministerstwie Spraw Humanitarnych pod kątem podejrzanych transakcji finansowych.

Prezydent Nigerii zawiesił w poniedziałek Ministra ds. Pomocy Humanitarnej i Walki z Ubóstwem w związku z wykorzystywaniem prywatnego konta bankowego do transakcji finansowych ministerstwa w ramach rządowego programu opieki społecznej.

Beta Edo została zawieszona ze skutkiem natychmiastowym, do czasu, gdy Nigeryjska Agencja Antykorupcyjna prowadzi „dokładne dochodzenie” w sprawie wszystkich transakcji finansowych ministerstwa, oznajmił w oświadczeniu rzecznik prezydenta Ajuri Ngilali. Dodała, że ​​dochodzenie obejmie całe ramy programów inwestycji społecznych w Nigerii.

Prezydent Bola Tinubu objął władzę w zeszłym roku, obiecując rozprawienie się z korupcją w Nigerii, pomimo utrzymujących się od dawna znaków zapytania co do źródła jego majątku i wykształcenia. W ciągu miesiąca od inauguracji zawiesił na czas nieokreślony szefa Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) pod zarzutem nadużycia stanowiska.

Jego rząd stwierdził, że zawieszenie wynika z jego zobowiązania do „przestrzegania najwyższych standardów uczciwości, przejrzystości i odpowiedzialności” w sposobie zarządzania zasobami Nigerii.

Komentarz Edo pojawia się kilka dni po tym, jak lokalne media wskazały na oficjalne memorandum nakazujące, aby dotacje o wartości 585 milionów naira (663 000 dolarów) przeznaczone dla grup znajdujących się w trudnej sytuacji powinny być wpłacane na specjalne konto – decyzja, która według biura ministra została podjęta zgodnie z należytym procesem. Minister zaprzeczył, jakoby dopuścił się jakichkolwiek nieprawidłowości.

W kraju, w którym środki oszczędnościowe rządu zwiększyły presję na miliony ludzi borykających się ze skrajnym ubóstwem, wielu Nigeryjczyków skrytykowało wykorzystywanie prywatnego konta bankowego w ramach programu dotacji i wezwało do zwolnienia ministra.

Biuro Księgowego Generalnego Federacji Nigeryjskiej podało w oświadczeniu, że środki te mają zostać przesłane bezpośrednio z rachunków rządowych do beneficjentów.

Tymczasem poprzedniczka Edo, Sadiya Umar Farouq, złożyła w poniedziałek raport Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych w trakcie śledztwa w sprawie rzekomej korupcji w wydatkowaniu środków publicznych w czasie jej kadencji na stanowisku ministra. Farouk powiedziała w mediach społecznościowych, że była obecna w biurze organu, „aby udzielić wyjaśnień dotyczących niektórych kwestii będących przedmiotem dochodzenia organu”.

READ  FBI przechwytuje dane dotyczące presji emerytowanego generała w Katarze


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *