Próba uwolnienia statku wycieczkowego, który utknął na Grenlandii, podjęta przez trawler, nie powiodła się

Widok na luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer przewożący 206 osób, który osiadł na mieliźnie w Albfjord na Grenlandii 12 września 2023 r. Duńskie Siły Powietrzne/Dowództwo Arktyki/Materiał za pośrednictwem Reuters Uzyskanie praw licencyjnych

HELSINKI (Reuters) – Podjęta przez statek rybacki próba uwolnienia luksusowego statku wycieczkowego, który dwa dni temu osiadł na mieliźnie w odległym rejonie Grenlandii, nie powiodła się, w wyniku czego statek z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie – poinformowały we wtorek duńskie siły zbrojne . Środa.

Wspólne Dowództwo Armii Duńskiej ds. Arktyki poinformowało, że statek Ocean Explorer od poniedziałku utknął w błocie i mule w Parku Narodowym Alpfjord, około 1400 kilometrów na północny wschód od Nuuk, stolicy Grenlandii.

W środę duży statek rybacki próbował holować statek wycieczkowy podczas przypływu, ale ostatecznie próba się nie powiodła – podała JAC w oświadczeniu.

Personel Sił Zbrojnych stacjonujący na Grenlandii zbadał statek Ocean Explorer i rozmawiał z osobami na pokładzie, stwierdzając, że są one w dobrym stanie.

„Załoga i pasażerowie są w trudnej sytuacji, ale w tych okolicznościach atmosfera na pokładzie jest dobra, a stan wszystkich osób na pokładzie jest dobry” – powiedział JAC.

Oczekuje się, że statek patrolowy duńskiej marynarki wojennej Knud Rasmussen przybędzie do Alpfjord w piątkowe popołudnie, powiedział JAC.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pomogą statkowi wyjść z sytuacji awaryjnej, w której się obecnie znajduje. Ale to zależy od tego, jak wszystko będzie wyglądać, kiedy dotrą na miejsce w piątek, więc musimy zobaczyć, jak to się potoczy” – rzecznik JAC powiedział. Powiedział.

Australijskie przedsiębiorstwo wycieczkowe Aurora Expeditions zapewniało wcześniej, że pasażerowie i załoga są bezpieczni na pokładzie.

„Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla nich samych, statku ani otaczającego środowiska” – stwierdziła w oświadczeniu Aurora z Sydney.

READ  Biały Dom wyraził głębokie zaniepokojenie działaniami Chin na Morzu Południowochińskim przed kluczowym spotkaniem trójstronnym

Zdjęcia wykonane przez duńskie wojsko pokazały Ocean Explorera siedzącego wyprostowanego na spokojnych wodach, przy świecącym słońcu.

Grenlandia, półsuwerenne terytorium Danii na północnym Atlantyku, liczące zaledwie 57 000 mieszkańców, przyciąga turystów swoim surowym krajobrazem i rozległą pokrywą lodową pokrywającą większą część wyspy.

(Raport: Isi Lehto w Helsinkach i Louise Rasmussen w Kopenhadze) Tekst: Terje Solsvik; Reportaż: Mohamed. Pod redakcją Christiny Fincher i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *