Protestujący przeciwko wojnie w studiu zakłócili transmisję na żywo rosyjskiej telewizji państwowej

  • Zobaczył kobietę trzymającą przez kilka sekund tablicę antywojenną i krzyczącą
  • Opozycyjne tweety o tym incydencie zebrały miliony wyświetleń
  • Kanał prokremlowski jest głównym źródłem wiadomości dla wielu Rosjan

LONDYN, 14 marca (Reuters) – Działacz antywojenny przerwał transmisję na żywo w rosyjskiej państwowej telewizji w poniedziałek, podnosząc znak za prezenterem w studiu i skandując hasła potępiające wojnę na Ukrainie.

Tablica w języku angielskim i rosyjskim brzmi: „Bez wojny. Zatrzymaj wojnę. Nie ufaj propagandzie. Oni cię tutaj okłamują”. Inna fraza, która wyglądała jak „Rosjanie przeciwko wojnie”, została nieco zaciemniona.

W 19 dniu wojny, która rozpoczęła się 24 lutego, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę, nazwał ją specjalną operacją wojskową. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Zatrzymaj wojnę. Nie idź na wojnę”, słychać było krzyki przeciwniczki, a prezenterka kontynuowała czytanie ze swojego telepromptera.

Przeciwniczka mogła oglądać i słuchać przez kilka sekund, zanim kanał przełączył się na inny raport, aby usunąć ją z ekranu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował protestującym w swoim wieczornym wystąpieniu wideo:

„Jestem wdzięczny tym Rosjanom, którzy nie przestali próbować mówić prawdy. Tym, którzy walczą z dezinformacją i mówieniem prawdy, mów prawdę swoim przyjaciołom i bliskim” – powiedział Zhelensky. „I kobiecie, która osobiście weszła do studia Channel One z antywojennym plakatem”.

Rzeczniczka lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, Gir Yarmish, napisała na Twitterze: „Wow, ta dziewczyna jest fajna”.

Opublikował wideo z incydentu, które szybko zebrało ponad 2,6 miliona wyświetleń.

Kanał prokremlowski

Telewizja państwowa jest głównym źródłem wiadomości dla milionów Rosjan i ściśle podąża za linią Kremla, że ​​Rosja została zmuszona do działania na Ukrainie. Ukraina i większość świata potępiły to jako fałszywy pretekst do inwazji na demokratyczny kraj.

Kobieta nazywała się Marina Ovsyanikova, pracownik kanału OVD-Info, szef niezależnej grupy antyinwigilacyjnej i grupy praw człowieka Agora.

Lider Avery Pavel Chikov powiedział, że Ovsyannikova została aresztowana i przewieziona na moskiewski posterunek policji. Powołując się na dowody organów ścigania, agencja informacyjna DOS powiedziała, że ​​zgodnie z prawem może zostać oskarżony o zniesławienie sił zbrojnych.

Ustawa, uchwalona 4 marca, zakazuje działań publicznych mających na celu zdyskredytowanie rosyjskiego wojska i zakazuje rozpowszechniania fałszywych wiadomości lub „celowego fałszywego przedstawiania użycia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej”. Przestępstwo podlega karze do 15 lat więzienia.

W nagraniu wideo nagranym przed incydentem i zamieszczonym w Internecie kobieta, która wyglądała jak Owsiannikowa, opisała siebie jako pracownicę Channel One i powiedziała, że ​​wstydzi się, że przez lata pracowała nad szerzeniem kampanii Kremla. Powiedział, że jego ojciec był Ukraińcem, a matka Rosjanką.

„To, co dzieje się teraz na Ukrainie, jest przestępstwem. Rosja jest okupantem. Odpowiedzialność za okupację spoczywa na sumieniu jednego człowieka, Władimira Putina” – powiedział.

„Teraz cały świat nas opuścił i przez następne 10 pokoleń nasi potomkowie nie zmyją wstydu tej bratobójczej wojny” – powiedział.

Namawiał Rosjan do wyjścia i protestu.

Władze rozbijały protesty antywojenne. Według OVD-Info, które monitoruje protesty i zapewnia zatrzymanym pomoc prawną, aresztowano łącznie 14 911 osób.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Marka Traveliana w Londynie i Connora Humphriesa w Dublinie; Dodatkowy raport Lydii Kelly; Montaż przez Grand McCauley i Lincoln Feast

READ  Chiny wprowadziły swój trzeci lotniskowiec Fujian

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *