Przygotowanie astronautów do mentalnych i emocjonalnych wyzwań kosmosu

Ale płynna swoboda, jaką daje brak atrakcyjności, wprowadza również szereg ograniczeń, jeśli chodzi o ludzkie ciało i umysł.

Krótkie podróże w kosmos przekształciły się z wczesnych misji Mercury i Apollo w pobyty na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwające co najmniej sześć miesięcy. Pływające laboratorium było idealnym tłem dla naukowców próbujących zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z każdym aspektem ludzkiego ciała w środowisku kosmicznym – promieniowaniem, zerową grawitacją, wszystkim.

Wiele z tych efektów zostało dobrze udokumentowanych na przestrzeni czasu, zwłaszcza w okresie Badanie bliźniaków 2019 który porównał zmiany, jakich Scott Kelly doświadczył po prawie roku w kosmosie, ze zmianami jego brata bliźniaka, Marka, który pozostaje na Ziemi.

Christopher Mason z Weill Cornell Medicine współpracował z NASA przy tych badaniach, a on i Scott Kelly rozmawiali o tych odkryciach w 2022 r. Konferencja samo życiewydarzenie poświęcone zdrowiu i dobremu samopoczuciu prezentowane we współpracy z CNN.

„Czego najbardziej tęskniłeś za Ziemią, gdy nie było cię przez rok?” zapytał Mason Kelly.

– Oczywiście pogoda. Deszcz, słońce, wiatr – powiedział Kelly. „A potem tęsknię za ludźmi… którzy są ważni dla ciebie, wiesz, i dla twojej rodziny i przyjaciół.”

Ponieważ NASA planuje powrót ludzi na Księżyc i ostatecznie wylądowanie na Marsie w ramach programu Artemis, rośnie zainteresowanie zrozumieniem skutków, które mogą wystąpić w wyniku długotrwałej podróży przez głęboką przestrzeń kosmiczną.

Wielkie pytanie, które zadawali niektórzy naukowcy, dotyczy tego, czy ludzie są mentalnie i emocjonalnie przygotowani na tak wielki skok. W skrócie: jak sobie z tym poradzimy?

wykrywacz wyszukiwania

a Studium 2021 Sprawił, że uczestnicy żyli przez około dwa miesiące w symulowanej nieważkości, odpoczywając w specjalnym łóżku z głowami pochylonymi pod kątem 6 stopni. Nachylenie powoduje pionowe przesunięcie płynów ustrojowych, którego astronauci doświadczają w warunkach zerowej grawitacji.

Uczestnicy byli regularnie proszeni o wypełnienie testów poznawczych przeznaczonych dla astronautów, odnoszących się do pamięci, podejmowania ryzyka, rozpoznawania emocji i orientacji przestrzennej.

READ  Sonda Juno NASA rejestruje wspaniałe widoki wulkanicznego księżyca Jowisza Io (wideo)

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy wypróbowywanie sztucznej grawitacji przez 30 minut dziennie, wszystkie naraz lub w pięciominutowych atakach, może zapobiec negatywnym skutkom. Podczas gdy uczestnicy badania doświadczyli początkowego spadku funkcji poznawczych w swoich testach, ustabilizował się i nie trwał przez 60 dni.

Ale szybkość, z jaką identyfikowali uczucia, generalnie się pogorszyła. Podczas testów częściej postrzegali wyraz twarzy jako zły, niż szczęśliwy lub neutralny.

„Astronauci na długich misjach kosmicznych, podobnie jak uczestnicy badania, spędzą długie okresy w mikrograwitacji, zamknięci na małej przestrzeni z kilkoma innymi astronautami” – powiedział autor badania Matthias Basner, profesor na Wydziale Psychiatrii na Uniwersytecie im. Pensylwania Perelman. Szkoła Medyczna.

„Zdolność astronautów do prawidłowego „odczytywania” emocji innych osób będzie miała ogromne znaczenie dla skutecznej pracy zespołowej i sukcesu misji. Nasze wyniki sugerują, że ich zdolność do tego może z czasem ulec zmianie”.

W badaniu nie było jasne, czy ta słabość była spowodowana symulowaną hipograwitacją, czy zamknięciem i izolacją, których uczestnicy doświadczali przez 60 dni.

Osobne badanie 2021, opublikowane w Przestrzeń Actaopracował listę kontrolną zdrowia psychicznego opartą na stresorach, z którymi borykają się astronauci – którą dzielą również ci, którzy spędzają miesiące w stacjach badawczych na Antarktydzie.

Te dwa ekstremalne środowiska — przestrzeń i krawędź świata — powodują brak prywatności, zmienione cykle światła i ciemności, odosobnienie, izolację, monotonię i przedłużającą się separację od rodziny i przyjaciół.

Profesor psychologii z University of Houston, Candice Alfano i jej zespół, zaprojektowali listę kontrolną jako samoocenę, aby śledzić te zmiany w zakresie zdrowia psychicznego. Największą zmianą, jaką odnotowali ludzie na dwóch stacjach antarktycznych, był spadek pozytywnych odczuć od początku do końca dziewięciomiesięcznego pobytu bez efektu „odbicia”, nawet gdy przygotowywali się do powrotu do domu.

READ  Przekształcanie niewidzialnej ciemnej materii w światło widzialne

Uczestnicy stosowali także mniej skuteczne strategie promowania pozytywnych emocji.

„Interwencje i środki zaradcze mające na celu promowanie pozytywnych emocji mogą zatem mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka psychologicznego w ekstremalnych okolicznościach” – powiedział Alfano.

Ochrona odkrywców z dala od domu

Pomaganie astronautom w zachowaniu zdrowych zmysłów podczas ich przygody poza domem to główny cel Program Badań nad Ludźmi NASA. W przeszłości w ramach programu opracowano środki zaradcze pomagające astronautom w walce z utratą mięśni i kości, takie jak codzienne ćwiczenia na stacji kosmicznej.

Naukowcy aktywnie badają ideę, w jaki sposób celowa praca może zjednoczyć załogi misji. Kiedy astronauci pracują Jako zespół, czy to na stacji kosmicznej, czy w symulatorze Marsa środowiska na Ziemi, ich współpracy na rzecz wspólnego celu.

A kiedy skończą pracę, mogą spędzać razem czas oglądając filmy lub ciesząc się zabawnymi zajęciami, aby zwalczyć poczucie izolacji.

Jednak misja na Marsa, która może zająć miesiące lub lata, w zależności od konstrukcji statku kosmicznego, może prowadzić do poczucia monotonii i odosobnienia. A częsty kontakt z Centrum Kontroli Misji i bliskimi na Ziemi będzie tym bardziej burzliwy, im dalej od Ziemi.

Astronauci świętują rekordowe chilijskie zbiory w kosmosie nocą taco

„Musimy upewnić się, że mamy jakiś indywidualny protokół i rzeczy, które załoga musi zrobić”, powiedziała Alexandra Whitmer, naukowiec z Human Research Program podczas wywiadu z CNN w 2021 roku. „Bardzo ważne jest dla nas zrozumienie tych osób, które będą uczestniczyć w tej misji”.

Podczas gdy niektórzy członkowie załogi mogą wnosić podekscytowanie i spełnienie z pracy nad eksperymentami naukowymi, inni mogą potrzebować majstrować przy innych zadaniach. Poprzednie wyszukiwanie jest już wybrane Główne funkcje, które mogą być niezbędne w eksploratorze kosmosutakich jak samodzielność i rozwiązywanie problemów.

Jednym z niesamowitych odkryć na stacji kosmicznej jest to, jak jedzenie – i uprawa roślin – podnosi morale załogi, zachowując jednocześnie bardzo ważne namacalne połączenie z domem.

unikaj & # 39;  zakrzywienie czasu & # 39;  Życie w kosmosie może pomóc astronautom rozwijać się na Marsie
To nic dziwnego Żywność w kosmosie musi być bezpiecznym i stabilnym źródłem pożywienia I nadal dobrze smakuje. Jednak aktywna uprawa warzyw była satysfakcjonującym i smacznym przeżyciem dla poprzednich załóg na stacji kosmicznej.
Astronauci donosili, jak wiernie pielęgnuje się zielone rośliny liściaste, rzodkiewki i wylęganie Papryczka chili I obserwowanie, jak kwitną rośliny, co ostatecznie skutkuje produkcją jadalnej nagrody.

Naukowcy z HRP zastanawiali się, czy to poczucie samozadowolenia nie mogłoby pójść o krok dalej. Kiedy astronauci są jak Scott Kelly lub Christina Koch wrócili na Ziemię po długich lotach kosmicznych i mówili, że nie mogą się doczekać, aby ponownie poczuć deszcz lub fale oceanu.

Obrazy z przewodnikiem i możliwości rzeczywistości wirtualnej mogą być niezbędną częścią przyszłych lotów w kosmos, aby przypomnieć astronautom o ich połączeniu sensorycznym z „niebieski marmurNawet gdy kurczy się poza zasięgiem wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *