Rosja twierdzi, że ukraińskie drony uderzyły w Krym, Moskwę i składy ropy

17 września (Reuters) – Rosja oświadczyła, że ​​udaremniła skoordynowany ukraiński atak na Krym w niedzielę wcześnie rano, podczas gdy drony wycelowały także w Moskwę, zakłócając ruch lotniczy w stolicy i powodując pożar w składzie ropy na południowym zachodzie kraju.

W ostatnich dniach Ukraina przeprowadziła serię ataków na rosyjskie cele wojskowe na okupowanym Krymie, w tym na obiekty Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Rosji, próbując podważyć wysiłki wojenne Moskwy w kluczowym regionie.

Ataki nasiliły się także w głębi Rosji, z dala od linii frontu, a burmistrz Moskwy powiedział, że w niedzielę w regionie stołecznym zestrzelono co najmniej dwa drony.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować niedzielnych doniesień, a ze strony Kijowa nie otrzymano natychmiastowego komentarza.

W sobotnim artykule Oleksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, nalegał, aby sojusznicy Kijowa przyspieszyli dostawy broni, twierdząc, że to jedyny sposób na zakończenie wojny.

„Na przykład całkowita lub częściowa likwidacja rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co jest zadaniem wykonalnym, powinna znacznie przyspieszyć poszukiwania przez Rosję wyjścia z toczącej się wojny” – napisał Daniłow na portalu informacyjnym „Ukraińska Prawda”.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w niedzielę, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły co najmniej sześć dronów, które wycelowały w Półwysep Krymski z różnych kierunków.

W raporcie zamieszczonym w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram nie wspomniano, czy na Półwyspie Krymskim, który Moskwa zaanektowała z Kijowa, doszło do jakichkolwiek zniszczeń lub ofiar, co zostało powszechnie potępione w 2014 r., osiem lat przed pełną inwazją rosyjską.

Loty zostały zakłócone

W obwodzie moskiewskim dron został zniszczony nad obwodem Istra, a drugi nad rejonem Ramenskim – powiedział w Telegramie burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin, dodając, że nie było ofiar ani szkód spowodowanych przez szczątki drona.

READ  Turcja twierdzi, że ukraińskie porty zostaną ponownie otwarte na mocy umowy, która zostanie podpisana w piątek

Rosyjskie państwowe agencje informacyjne podały, że co najmniej 30 lotów zostało przełożonych, a sześć odwołanych na głównych lotniskach w Moskwie, co było powtarzanym posunięciem władz lotniczych podczas ataków dronów.

Ukraiński dron zniszczył w niedzielę rano skład ropy, powodując pożar zbiornika paliwa, który został później ugaszony, powiedział gubernator regionu w południowo-zachodniej Rosji.

Gubernator obwodu orłowskiego Andriej Kłyczkow powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram: „Nie było ofiar, na terenie obiektu pracują wszystkie służby ratunkowe”.

Nie sprecyzował, czy magazyn został narażony na działanie gruzu, czy też był celem drona.

Lokalny gubernator Aleksander Gusiew i Ministerstwo Obrony poinformowali, że w rosyjskim obwodzie woroneskim zestrzelono kolejny dron. Według Gusiewa nie było żadnych obrażeń ani uszkodzeń.

Władze w regionie Tula poinformowały również, że dron rozbił się na terenie centrum logistycznego, chociaż nie było ofiar ani poważnych uszkodzeń infrastruktury.

(Raport Lydii Kelly z Melbourne – przygotowany przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Dodatkowa relacja Maxima Rodionowa; Pod redakcją Williama Mallarda i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *