Rosyjski miliarder Alisher Usmanov składa pozew przeciwko UBS w związku z niemieckim śledztwem

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Aliszer Usmanow złożył pozew przeciwko UBS, zarzucając bankowi wszczęcie niemieckiego śledztwa w sprawie uzbecko-rosyjskiego miliardera poprzez składanie „bezpodstawnych raportów” na temat jego transakcji.

Prawnicy biznesmena poinformowali w poniedziałek, że szwajcarski bank w latach 2018–2022 składał „śmieszne i bezpodstawne, jeśli nie celowo fałszywe” raporty niemieckiej jednostce analityki finansowej, agencji odpowiedzialnej za zwalczanie prania pieniędzy.

„UBS naruszył poufność danych klientów, opublikował wprowadzające w błąd twierdzenia na temat klienta i rażąco naruszył prawo do osobowości publicznej” – napisali w oświadczeniu, w którym poinformowali, że 7 czerwca miliarder złożył pozew przeciwko bankowi we Frankfurcie.

Zgodnie z niemieckim prawem banki są zobowiązane do składania raportów o podejrzanych działaniach, jeśli wykryją potencjalne sygnały ostrzegawcze mogące wskazywać na pranie pieniędzy. Kredytodawcy na ogół nie otrzymują informacji zwrotnych na temat jakości tych raportów, a wielu z nich zostało ukaranych grzywną za złożenie ich zbyt późno.

Usmanow znalazł się wśród kilkudziesięciu rosyjskich biznesmenów dotkniętych zachodnimi sankcjami po inwazji na Ukrainę, a Unia Europejska określiła go jako mającego „szczególnie bliskie powiązania” z prezydentem Władimirem Putinem, czemu miliarder zaprzecza.

Sąd Rejonowy we Frankfurcie potwierdził „Financial Times”, że przeciwko UBS złożono pozew, ale stwierdził, że nie wpłynęła jeszcze płatność na rzecz sądu, której wymaga prawo niemieckie.

Usmanov pozywa UBS o odszkodowanie, choć nie została jeszcze ustalona żądana kwota, powiedział „Financial Times” jego prawnik.

UBS odmówił komentarza.

W zeszłym roku Usmanov odniósł prawne zwycięstwo, kiedy sąd we Frankfurcie orzekł, że przeszukania jego majątku w Niemczech są nielegalne. Niemieckie organy ścigania przeprowadziły przeszukania w ramach śledztwa w sprawie prania pieniędzy miliardera.

Biznesmen wcześniej kategorycznie odrzucił wszelkie zarzuty dotyczące prania pieniędzy lub uchylania się od płacenia podatków.

READ  „To koszmar”: sprzątaczki z Nowego Jorku na Twitterze protestują przeciwko nagłym zwolnieniom | Świergot

W poniedziałkowym oświadczeniu prawnicy Usmanowa z Monachium określili naloty jako „teatralne” i stwierdzili, że doniesienia mediów na ich temat zostały następnie wykorzystane do uzasadnienia nałożenia przez UE sankcji, co spowodowało straty finansowe i utratę reputacji.

„ [Frankfurt prosecutors] „Rada UE wydała kilka błędnych decyzji, za które częściowo odpowiada UBS, w szczególności w związku z wykorzystaniem raportów o podejrzanych transakcjach jako narzędzia do celów ścigania karnego i polityki sankcji UE” – powiedział w rozmowie z nami Peter Goeler, przedstawiciel Usmanowa. twierdzenie.

Dodał: „W świetle tego oraz biorąc pod uwagę szkody wyrządzone reputacji pana Usmanowa i wartość globalnych aktywów, jakie w rezultacie to spowodowało, skutki dla UBS mogą mieć charakter «tsunami»”.

Według Bloomberg Billionaires Index na rok 2024 Usmanow (70 l.) uważany jest za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na około 19 miliardów dolarów na rok 2024. Zaczął gromadzić majątek, gdy był menadżerem wyższego szczebla w państwie rosyjskim grupy gazowej Gazprom w latach 90., zanim został dyrektorem wyższego szczebla Gazpromu. Zbuduj imperium biznesowe dzięki udziałom w największych firmach wydobywczych, przemysłowych i telekomunikacyjnych w kraju.

Był głównym udziałowcem Apple, Facebooka i Twittera, kontroluje także znaną rosyjską gazetę biznesową „Kommersant” i jest powiązany z największym superjachtem, jaki kiedykolwiek zbudowano, wartym 600 milionów dolarów Dilbar Yacht, będącym własnością funduszu powierniczego.

Władze niemieckie przeszukały jacht i inną nieruchomość powiązaną z miliarderem w 2022 r., ale sąd we Frankfurcie uchylił wszystkie nakazy przeszukania, a sędziowie krytykowali to, że śledczy opierali się na śledztwie wideo dotyczącym Usmanowa prowadzonym przez rosyjskiego działacza opozycji Aleksieja Nawalnego w celu uzasadnienia śledztwa. Organy ścigania powiedziały „Financial Times”, że dochodzenie prowadzone przez prokuratorów z Frankfurtu w sprawie rzekomego prania pieniędzy jest nadal w toku.

Kilku rosyjskich biznesmenów i przedsiębiorców złożyło pozwy w Unii Europejskiej, próbując unieważnić sankcje nałożone na nich przez blok po totalnej inwazji na Ukrainę. Kilku odniosło sukces.

READ  DirecTV daje abonentom możliwość wycinania stacji lokalnych

W 2022 r. „Financial Times” doniósł, że Uzbekistan wywiera presję na Unię Europejską, aby zniosła sankcje nałożone na biznesmena, które obejmują zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania. W lutym Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił skargę Usmanowa przeciwko wpisaniu go na listę sankcyjną UE.

Dodatkowe raporty Owena Walkera z Londynu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *