Rubel gwałtownie spada wraz z nałożeniem sankcji, wysyłając Rosjan do banków

MOSKWA – Zwykli Rosjanie stanęli przed perspektywą wyższych cen i skrócenia podróży za granicę, ponieważ zachodnie sankcje związane z inwazją na Ukrainę obniżyły wartość rubla, wysyłając niespokojnych deponentów w poniedziałkowe kolejki do banków i bankomatów w kraju, który widział więcej niż jedną walutę . Katastrofa w epoce postsowieckiej.

Waluta rosyjska spadła o prawie 30% w stosunku do dolara amerykańskiego po tym, jak kraje zachodnie ogłosiły bezprecedensowe kroki w celu zablokowania niektórym rosyjskim bankom korzystania z międzynarodowego systemu płatności SWIFT i ograniczenia korzystania przez Rosję z jej ogromnych rezerw walutowych. Kurs walutowy później odzyskał siłę po szybkim ruchu rosyjskiego Banku Centralnego.

Ale presja ekonomiczna zaostrzyła się, gdy Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje mające na celu sparaliżowanie wszelkich aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego w Stanach Zjednoczonych lub posiadanych przez Amerykanów. Administracja Bidena oszacowała, że ​​ruch ten może wpłynąć na „setki miliardów dolarów” rosyjskiego finansowania.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Unia Europejska i inne kraje będą uczestniczyć w atakowaniu Rosyjskiego Banku Centralnego.

„Jesteśmy na niezbadanym terytorium przed nałożeniem wszystkich tych opcji sankcji nuklearnych na Rosję w tym samym czasie w weekend”, powiedziała Elena Rybakova, zastępca głównego ekonomisty Institute of International Finance, bankowej grupy handlowej. Jeden taki raz miałby bardzo duży wpływ”.

Rosjanie, obawiając się, że sankcje poważnie uderzą w gospodarkę, od wielu dni tłumnie napływają do banków i bankomatów, gdzie w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o długich kolejkach i kończących się automatach. Ludzie w niektórych krajach Europy Środkowej również pospieszyli z wypłatą pieniędzy z filii państwowego Sbierbanku w Rosji po tym, jak rosyjski bank macierzysty został dotknięty międzynarodowymi sankcjami.

Moskiewskie Ministerstwo Transportu Publicznego ostrzegło w weekend mieszkańców miasta, że ​​mogą napotkać problemy z korzystaniem z Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay do opłacania opłat, ponieważ VTB, kolejny rosyjski bank, któremu grozi kary, obsługuje płatności kartami w moskiewskim metrze, autobusach i tramwajach.

READ  Na Filipinach w Wielki Piątek odbywa się krwawe ukrzyżowanie, pomimo sprzeciwu Kościoła katolickiego

Biznesmen Władimir Wiasiłow odkrył, że loty na jego podróż zagraniczną na podstawie wizy studenckiej są zakazane. Myślał o pojechaniu do innego kraju i stamtąd locie.

„Od bardzo dawna nie zgadzam się z decyzjami wszystkich władz iz tego powodu przechowuję wszystkie moje pieniądze tylko w walutach i jestem sceptycznie nastawiony do Sbierbanku, VTB, ogólnie banków narodowych” – powiedział. Nie mogę powiedzieć, że jestem gotowa (na sankcje), ale byłam jak najbardziej gotowa na bycie obywatelem Federacji Rosyjskiej. „

Ekonomiści i analitycy twierdzą, że gwałtowna deprecjacja rubla będzie oznaczać spadek poziomu życia przeciętnego obywatela Rosji. Rosjanie wciąż polegają na wielu towarach z importu, a ceny takich przedmiotów, jak iPhone czy PlayStation, prawdopodobnie wzrosną. Wyjazdy za granicę staną się droższe, ponieważ ruble kupują mniej waluty za granicą. Głębsze zawirowania gospodarcze nadejdą w nadchodzących tygodniach, jeśli szoki cenowe i problemy z łańcuchem dostaw spowodują zamknięcie rosyjskich fabryk z powodu niższego popytu.

„Ta gospodarka rozprzestrzeni się bardzo szybko”, powiedział David Feldman, profesor ekonomii w William & Mary w Wirginii. Wszystko, co jest importowane, spowoduje wzrost lokalnych kosztów w walucie. A jedynym sposobem, aby to powstrzymać, jest zapewnienie wspaniałego wsparcia”.

Rosja przeniosła się do produkcji wielu towarów w kraju, w tym większości żywności, aby chronić gospodarkę przed sankcjami, powiedział Tyler Kostra, profesor nadzwyczajny polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Nottingham. Przepowiedział, że niektóre owoce, których nie można uprawiać w Rosji, na przykład „nagle staną się znacznie droższe”.

Kostra, który bada sankcje gospodarcze, powiedział, że elektronika będzie problemem, ponieważ komputery i telefony komórkowe będą musiały być importowane, a koszty wzrosną. Nawet zagraniczne serwisy, takie jak Netflix, mogą kosztować więcej, chociaż taka firma może obniżyć swoje ceny.

Sektor motoryzacyjny, główny pracodawca, powiedział Chris Weaver, dyrektor generalny Macro-Advisory, firmy doradztwa strategicznego w Eurazji, „doznaje bardzo szybkiego ciosu w związku z zakazem importu mikrochipów i innych części.

READ  Rosyjski samolot wojskowy rozbija się o syberyjski budynek, piloci zginęli

Powiedział, że tak długo, jak kilka rosyjskich banków zostanie oszczędzonych w ramach SWIFT, Rosja nadal będzie w stanie kontynuować eksport i wykazać skromny wzrost w tym roku oraz zarabiać wystarczająco dużo, aby wspierać lub ratować duże firmy lub pracodawców.

„Więc to naprawdę zależy od tego, czy SWIFT pozostanie otwarty, czy też ten ostatni kanał zostanie zamknięty” – powiedział Weaver.

Po tym, jak Zachód nałożył sankcje na Rosję za zajęcie Krymu na Ukrainie w 2014 roku, Rosyjski Bank Centralny oczyścił słabe banki i przygotował się na możliwość nałożenia dalszych sankcji.

„Więc nie ma potrzeby obawiać się jakiegokolwiek natychmiastowego kryzysu lub upadku” w tym roku, powiedział. Oczywiste jest, że tylko wtedy, gdy sankcje te staną się bardziej rygorystyczne i przedłużone na kilka lat, sytuacja ulegnie pogorszeniu w tym okresie.

Zjeżdżalnia rubla przywoływała brzydkie wspomnienia minionych kryzysów. Waluta straciła wiele ze swojej wartości na początku lat 90. po upadku Związku Radzieckiego, a inflacja i utrata wartości skłoniły rząd do pozbycia się trzech zer z monet rubla w 1997 r. Następnie nastąpił dalszy spadek po finansowym okresie 1998 r. kryzys, w którym wielu deponentów straciło swoje oszczędności i kolejny spadek W 2014 r. z powodu niskich cen ropy i sankcji na Krymie.

W poniedziałek Rosyjski Bank Centralny ostro podniósł swoją główną stopę procentową do 20% z 9,5% w desperackiej próbie wsparcia rubla i zapobieżenia panice bankowej. Powiedział również, że Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych pozostanie zamknięta.

Urzędnicy europejscy powiedzieli, że co najmniej połowa z szacowanych na 640 miliardów dolarów twardej waluty Rosji, z których część jest przechowywana poza Rosją, zostanie sparaliżowana. To znacznie zwiększyło presję na rosyjską walutę, podważając zdolność władz finansowych do wspierania jej przy użyciu rezerw na zakup rubli.

READ  Aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej: najnowsze wiadomości z Krymu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał sankcje „ciężkimi”, ale powiedział, że „Rosja ma niezbędne możliwości zrekompensowania szkód”.

Kroki podjęte w celu podtrzymania rubla są same w sobie bolesne, ponieważ podniesienie stóp procentowych może zdusić wzrost, czyniąc dostęp firm do kredytów droższym. Eksperci twierdzą, że Rosjanie, którzy pożyczyli pieniądze, na przykład właściciele domów z kredytami hipotecznymi lub właściciele firm, którzy zaciągnęli pożyczkę, mogą również zostać dotknięci narastającymi stopami procentowymi.

W poniedziałek rubel spadł o około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego, ale ustabilizował się po ruchu banku centralnego. Wcześniej kurs był na rekordowo niskim poziomie 105,27 za dolara, w porównaniu z około 84 za dolara pod koniec piątku, po czym odbił się do 94,60.

———

McHugh wniósł swój wkład z Frankfurtu w Niemczech. Reporterzy Associated Press Kelvin Chan w Londynie, Ken Sweet w Nowym Jorku i Paul Wiseman w Waszyngtonie wnieśli swój wkład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *