Saturn wygrywa grę o księżyce, wybijając Jowisza z planety Ziemia z największą liczbą satelitów

Wiele z tych księżyców to pozostałości po planetach pozostawionych po zderzeniach księżyc-księżyc.

Przez lata Saturn z pierścieniami był planetą z największą liczbą księżyców. Ale został zdetronizowany jako „Król Księżyca” w lutym tego roku po tym, jak astronomowie odkryli 12 nowych księżyców wokół gazowego olbrzyma Jowisza, zwiększając całkowitą liczbę księżyców do 95. Ale teraz zespół astronomów kierowany przez University of British Columbia odkryli 62. nowe księżyce Saturna, podnosząc oficjalną liczbę do 145. Wyprzedzając Jowisza, Saturn stał się również pierwszą planetą, która odkryła ponad 100 księżyców – stwierdzili naukowcy.

Profesor Brett Gladman, astronom uniwersytecki, który był zaangażowany w obserwacje, powiedział: „Saturn nie tylko podwoił liczbę swoich księżyców, ale ma teraz więcej księżyców niż wszystkie inne planety Układu Słonecznego razem wzięte”. mówiąc wcześniej Stróż.

W ulotce podano, że nowe ciała niebieskie są identyfikowane za pomocą liczb, ale wkrótce zostaną nazwane na cześć bóstw galijskich, nordyckich i kanadyjskich Eskimosów, zgodnie z konwencją dla księżyców Saturna.

Wiele z tych nowych obiektów kosmicznych to pozostałości po planetach pozostawionych po zderzeniu z Księżycem i Księżycem i mają nieregularny kształt.

Mimo to naukowcy mają nadzieję, że Jowisz może tymczasowo się zbliżyć. W tej chwili Saturn ma więcej księżyców.

„Przy stałej wielkości księżyców Saturna jest trzy razy więcej niż Jowisza. Nie wszystkie zostały jeszcze zidentyfikowane, ale znamy już ostateczną odpowiedź” – powiedział Gladman. Stróż.

Przed tym odkryciem Saturn miał 83 księżyce, które zostały uznane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), według space.com.

Zespół, który odkrył te nowe ciała niebieskie wokół Saturna, zastosował technikę zwaną „shift and jam”, która wykorzystuje zestaw obrazów przesuwających się z tą samą prędkością, z jaką księżyc porusza się po niebie, aby wzmocnić sygnał słabszego obiektu.

READ  Ludzie i papugi w „wyścigu zbrojeń” o śmieci w Sydney

Punkt sprzedaży powiedział, że księżyce, które są zbyt słabe, aby można je było zobaczyć na pojedynczych zdjęciach, mogą ujawnić się w wynikowym „obrazie ułożonym w stos”.

Zespół wykorzystał dane zebrane przez Teleskop Kanady, Francji i Hawajów (CFHT) na szczycie Maunakea Peak na Hawajach w latach 2019-2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *