Siły izraelskie poinformowały, że znalazły w Gazie dużą podziemną fabrykę broni

Napisane przez Ronena Zvuluna

BURIJ, Gaza (Reuters) – Siły izraelskie odkryły, ich zdaniem, największy jak dotąd zakład produkcji broni w Gazie, w tym podziemne warsztaty, które ich zdaniem wykorzystywano do produkcji rakiet dalekiego zasięgu zdolnych razić cele w północnym Izraelu.

Armia stwierdziła, że ​​oprócz rakiet warsztaty produkowały kopie lub modyfikacje standardowej amunicji, takiej jak pociski moździerzowe, i były połączone podziemnymi szybami z siecią tuneli używanych do transportu broni dla jednostek bojowych w całej Strefie Gazy.

W poniedziałek armia izraelska zabrała grupę dziennikarzy do odwiedzenia miejsca w rejonie Bureij, pośrodku wąskiej nadmorskiej enklawy, zniszczonej tygodniami bombardowań i walk naziemnych.

W naziemnym warsztacie ułożono stosy rur, elementów metalowych i łusek, podczas gdy w innym miejscu można było zobaczyć długie metalowe stojaki z rakietami, z windą prowadzącą w dół do tunelu.

„…Pociski z windy są umieszczane w bezpiecznym miejscu, a następnie opadają do innych obszarów systemu tuneli” – powiedział główny rzecznik wojskowy admirał Daniel Hagary.

Powiedział: „W jednym miejscu produkujecie rakiety, a w innym je wystrzeliwacie”.

Było to najnowsze z szeregu rozległych tuneli przejętych przez wojsko od czasu inwazji na Gazę, która rozpoczęła się po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października.

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że Hamas celowo lokalizuje infrastrukturę wojskową, w tym tunele, na obszarach cywilnych, aby utrudnić atak. Hamas temu zaprzecza i twierdzi, że Izrael bezkrytycznie atakuje cele cywilne.

Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia w izraelskiej operacji zginęło ponad 22 000 Palestyńczyków, a większość z 2,3 miliona mieszkańców została zmuszona do ucieczki ze swoich domów na niewielki obszar na południu.

Według izraelskich statystyk, największą w historii izraelską operację w Gazie rozpoczęto po ataku bojowników Hamasu 7 października, w wyniku którego w południowym Izraelu zginęło ponad 1200 osób i wzięto około 240 zakładników.

(Scenariusz: James McKenzie, redakcja: Cynthia Osterman)

READ  Rosja umieściła estońską premier Kaję Kallas na liście osób poszukiwanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *