Siły izraelskie ratują dwóch zakładników podczas dramatycznego nalotu na Gazę, w którym zginęło co najmniej 67 Palestyńczyków.

Rafah (Strefa Gazy) – W poniedziałek o świcie izraelskie siły okupacyjne uratowały dwóch zakładników po wtargnięciu do silnie strzeżonego mieszkania w Rafah w Strefie Gazy. Strefa Gazy Wydobycie więźniów pod ostrzałem podczas dramatycznego nalotu było niewielkim sukcesem, ale dla Izraela miało to symboliczne znaczenie. Według palestyńskich urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia na oblężonym obszarze w wyniku operacji zginęło co najmniej 67 Palestyńczyków, w tym kobiety i dzieci.

Aby pomóc siłom ratowniczym, intensywne naloty zbombardowały obszar w pobliżu mieszkania Rafah, miasto po południowej stronie Ze Strefy Gazy, skąd uciekło 1,4 miliona Palestyńczyków, walcząc gdzie indziej w wojnie między Izraelem a Hamasem.

Nalot ten uczczono w Izraelu jako zwycięstwo w powolnej bitwie o uwolnienie zakładników, w której Hamas i inni bojownicy w Gazie przetrzymuje ponad 100 więźniów, i na krótko podniósł morale narodu, który wciąż nie może się otrząsnąć po zeszłorocznej transgranicznej bitwie z Hamasem nalot. rok.

Jednak w Gazie, gdzie ludność cywilna poniosła ciężkie straty od wybuchu wojny 7 października, operacja wywołała kolejną tragedię wojenną, w wyniku której zginęło lub zostało rannych wielu Palestyńczyków.

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało w poniedziałek, że w wojnie Izraela z Hamasem zginęło ponad 12 300 nieletnich Palestyńczyków – dzieci i nastolatków. Oznacza to, że nieletni stanowią około 47% całkowitej liczby 28 176 Palestyńczyków zabitych dotychczas. Wśród zabitych było około 8400 kobiet.

Ministerstwo, które nie rozróżnia kombatantów od ludności cywilnej, na prośbę Associated Press przekazało szczegółowe dane dotyczące nieletnich i kobiet. Izrael twierdzi, że zabił tysiące bojowników Hamasu.

Los izraelskich zakładników głęboko wstrząsnął rządem, który za główny cel swojej wojny uznał uwolnienie dziesiątek pozostałych więźniów, wraz ze zniszczeniem zdolności wojskowych i zarządczych Hamasu. Ale jako Walka trwaTeraz, w piątym miesiącu, ich wolność pozostaje nieuchwytna W Izraelu pojawiły się podziały O najlepszym sposobie zakończenia ich męki.

Premier Izraela Benjamina Netanjahu Upierał się, że ciągła presja wojskowa doprowadzi do ich uwolnienia – stanowisko to powtórzył w poniedziałek – mimo że sprzeciwiali się temu inni wyżsi urzędnicy, twierdząc, że porozumienie jest jedynym sposobem zapewnienia ich uwolnienia.

READ  Dominic Raab: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wstrząśnięty rezygnacją starszego sojusznika w związku z zarzutami o zastraszanie

Izrael określił Rafah jako ostatnią pozostałą twierdzę Hamasu w Gazie i wskazał, że jego atak naziemny może wkrótce wycelować w gęsto zaludnione miasto. – poinformował w niedzielę Biały Dom Prezydent Joe Biden Netanjahu ostrzegł, że Izrael nie powinien rozpoczynać operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Rafah bez „wiarygodnego i wykonalnego” planu ochrony ludności cywilnej.

Armia zidentyfikowała dwóch uratowanych zakładników jako Fernando Simona Marmana (60 lat) i Louisa Haara (70 lat), którzy zostali porwani przez działaczy Hamasu z kibucu Nir Yitzhak w transgranicznym ataku z 7 października, który wywołał wojnę. Biuro Netanjahu poinformowało, że posiadają oni również obywatelstwo argentyńskie.

Byli wśród około 250 osób schwytanych w tym procesie Oszałamiający transgraniczny nalot Hamasuwedług władz izraelskich, w których zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. Oprócz tysięcy ofiar śmiertelnych odwetowy izraelski atak powietrzny i naziemny spowodował przesiedlenie ponad 80% populacji i spowodował masowy kryzys humanitarny.

W listopadzie podczas tygodniowego zawieszenia broni uwolniono ponad 100 zakładników. Izrael twierdzi, że Hamas nadal przetrzymuje około 100 zakładników, a Hamas przetrzymuje szczątki około 30 innych, którzy zginęli 7 października lub zmarli w niewoli. Było trzech zakładników Został przypadkowo zabity przez wojsko Po ucieczce przed porywaczami w grudniu.

„Tylko dalszy nacisk militarny aż do całkowitego zwycięstwa doprowadzi do uwolnienia wszystkich naszych więźniów” – oznajmił Netanjahu w oświadczeniu.

Dramatyczny napad

Rzecznik izraelskiej armii, admirał Daniel Hagari, powiedział, że w poniedziałek o 1:49 w nocy siły specjalne wtargnęły do ​​mieszkania na drugim piętrze w Rafah, a minutę później towarzyszyły im naloty na okolicę. Powiedział, że zakładników strzegli uzbrojeni bandyci z Hamasu i że członkowie zespołu ratunkowego chronili zakładników ich ciałami, gdy w kilku miejscach w tym samym czasie wybuchła brutalna bitwa z uzbrojonymi bojownikami Hamasu.

Zakładników przeniesiono do pobliskiej „bezpiecznej strefy”, poddano szybkiemu badaniu lekarskiemu i przewieziono drogą lotniczą do Centrum Medycznego Sheba w środkowym Izraelu. Według ustaleń ich stan zdrowia jest dobry. Są dopiero drugim i trzecim Zakładnicy muszą zostać bezpiecznie uratowani; W listopadzie uratowano żołnierkę.

READ  Wygląda na to, że Hamas wycofał się z umowy o zakładnikach, która mogła zakończyć wojnę w Gazie w ciągu kilku miesięcy: raport

Akcja ratunkowa, która według Hagariego opierała się na dokładnych informacjach wywiadowczych i była planowana od jakiegoś czasu, podniesie morale Izraelczyków, ale stanowi mały krok w kierunku uwolnienia pozostałych zakładników, którzy prawdopodobnie są rozproszeni i ukrywają się w tunelach , prawdopodobnie w złym stanie.

Har i Marman zostali porwani z domu w południowym Izraelu wraz z trzema innymi krewnymi, których wypuszczono na mocy porozumienia zawartego pod koniec listopada. Izraelskie media podały, że w Gazie nie pozostał żaden inny członek rodziny.

Szwagier Hara, Aidan Bejerano, który widział zwolnionych więźniów w szpitalu, powiedział, że obaj mężczyźni byli szczupli i bladzi, ale dobrze się porozumiewali i byli świadomi swojego otoczenia. Bejerano powiedział, że Haar powiedział do niego, kiedy go zobaczył: „Masz dzisiaj urodziny, Mazal Tov”.

W nalotach zginęło kilkadziesiąt osób

Naloty wspierające siły izraelskie zbombardowały zatłoczone miasto Rafah w środku nocy, a około godziny 2 w nocy słychać było dziesiątki eksplozji, powiedział rzecznik sił okupacyjnych Ashraf Al-Qudra. Ministerstwo Zdrowia Powiedział, że w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy w nalotach zginęło co najmniej 67 osób.

Al-Qudra powiedział, że ratownicy nadal szukają pod gruzami. Dziennikarz Associated Press naliczył co najmniej 50 ciał w szpitalu Abu Youssef al-Najjar w Rafah.

Materiał filmowy opublikowany w mediach społecznościowych ze szpitala Rafah Kuwaiti przedstawia martwe lub ranne dzieci. Materiału filmowego nie można było od razu zweryfikować, ale był zgodny z doniesieniami AP.

Widziano rannych leżących na podłodze szpitala, a ratownicy medyczni próbowali ich opatrzyć. Na ziemi leżał ranny mężczyzna, obok niego leżało dwoje zakrwawionych dzieci. „Uratuj dziewczynę” – krzyknął.

Widziano także młodego mężczyznę niosącego ciało niemowlęcia, które według niego zginęło w atakach. Oznajmił, że dziewczynka, córka jego sąsiada, urodziła się i zaginęła w czasie wojny.

Powiedział: „Niech Netanjahu przyjdzie i zobaczy: czy to (dziecko) jest bankiem twoich celów?” – Za co jesteś winien?

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo - The New York Times

Obawy o Rafaha

Netanjahu powiedział, że wysłanie sił lądowych do Rafah jest konieczne, aby osiągnąć izraelskie cele wojenne. Biden nalegał, aby Izrael zachował szczególną ostrożność przed wkroczeniem do Strefy Gazy. Ponad połowa 2,3-milionowej populacji Gazy jest obecnie stłoczona w Rafah, gdzie setki tysięcy ludzi żyje w rozległych obozach i przepełnionych schroniskach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Uwagi Bidena otrzymano podczas rozmowy telefonicznej z Netanjahu późnym wieczorem w niedzielę Jego najsilniejszy jak dotąd język O możliwym procesie.

Omów możliwość a Dużą część rozmowy poświęcono porozumieniu o zawieszeniu broniPo tygodniach rozmów dyplomatycznych „ramy” są „w dużej mierze” gotowe do zawarcia porozumienia, które może skutkować uwolnieniem pozostałych zakładników przetrzymywanych przez Hamas w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich i zaprzestanie walk, powiedział wyższy rangą urzędnik administracji.

Urzędnik, który pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadał się w celu omówienia negocjacji, przyznał się do „luk”, ale odmówił podania szczegółów. Urzędnik powiedział, że presja militarna na Hamas w mieście Khan Yunis na południu w ostatnich tygodniach pomogła zbliżyć ten ruch do zaakceptowania porozumienia.

Biuro Netanjahu odmówiło komentarza w sprawie rozmowy. Powiązany z Hamasem kanał telewizyjny Al-Aksa cytował wcześniej anonimowego urzędnika Hamasu, który powiedział, że jakakolwiek inwazja na Rafah „wysadzi” Strip. W rozmowach pośredniczyły Stany Zjednoczone, Egipt i Katar.

Biden i Netanjahu rozmawiali po tym, jak dwóch egipskich urzędników i zachodni dyplomata powiedzieli, że Egipt zagroził zawieszeniem traktatu pokojowego z Izraelem, jeśli wyśle ​​siły do ​​Rafah. Porozumienia pokojowe z Camp David od ponad 40 lat stanowią kamień węgielny stabilności regionalnej. Egipt obawia się napływu dużej liczby uchodźców palestyńskich Który może nigdy nie zostać wpuszczony z powrotem.

___

Federman donosił z Jerozolimy, a Magdy z Kairu. Współpracująca pisarka prasowa Colleen Long z Waszyngtonu przyczyniła się do powstania tego raportu.

___

Więcej zasięgu AP znajdziesz na stronie https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *