Siły izraelskie ścierają się z palestyńskimi bandytami w Jenin, zabijając dziewięciu, co oznacza najbardziej śmiercionośny dzień na Zachodnim Brzegu w ciągu rokuCNN

Siły izraelskie zabiły dziewięciu Palestyńczyków, w tym starszą kobietę, i zraniły kilka innych podczas nalotu na uczestników zamieszek. Bank Zachodni Miasto i obóz dla uchodźców Genin — poinformowało w czwartek palestyńskie Ministerstwo Zdrowia.

Według danych CNN, czwartek był najbardziej śmiercionośnym dniem dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w tym roku zwiększyło liczbę Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie do 29. Liczba ta obejmuje bojowników będących celem izraelskich nalotów, ludzi, którzy uderzyli Izraelczyków i osoby postronne, donosi CNN.

Izraelskie siły bezpieczeństwa podały w oświadczeniu, że zabiły trzech „terrorystów” i w czwartek działały w Jenin w celu aresztowania „grupy terrorystycznej należącej do organizacji terrorystycznej Islamski Dżihad”.

„Agenci terrorystyczni Islamskiego Dżihadu byli mocno zaangażowani w wykonanie i planowanie kilku dużych ataków terrorystycznych, w tym ataków strzeleckich na żołnierzy IDF i izraelskich cywilów” – czytamy we wspólnym oświadczeniu Sił Obronnych Izraela, Agencji Obrony Izraela i policji granicznej.

Dwóch uzbrojonych podejrzanych zostało „zneutralizowanych” podczas ucieczki, a trzeci został zneutralizowany na miejscu zdarzenia. Inny podejrzany się poddał, powiedzieli.

Siły izraelskie nie zgłosiły żadnych obrażeń po swojej stronie, ale powiedziały, że są świadome „doniesień o dodatkowych ofiarach podczas strzelaniny” i prowadzą dochodzenie.

Członkowie rodziny jednego z Palestyńczyków zabitych podczas izraelskiego ataku opłakują jego śmierć podczas pogrzebu w Jenin 26 stycznia 2023 r.

Palestyńczycy oceniają szkody po izraelskim ataku w Jenin 26 stycznia 2023 r.

Palestyński Czerwony Krzyż (ChRL) powiedział, że siły izraelskie początkowo uniemożliwiły medykom wejście do obozu w Dżeninie i utrudniły dotarcie do rannych, z których czterech było w stanie krytycznym.

ChRL poinformowała, że ​​siły izraelskie wystrzeliły gaz łzawiący w rządowym szpitalu w Jenin, powodując obrażenia u dzieci.

Premier Autonomii Palestyńskiej Muhammad Shtayyeh wezwał ONZ i międzynarodowe organizacje praw człowieka do „pilnej interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa… i powstrzymania rozlewu krwi dzieci, młodzieży i kobiet”.

Ostatni rok To było bardzo śmiercionośne W przypadku Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i Izraelczyków przez prawie dwie dekady, analiza CNN oficjalnych statystyk po obu stronach wykazała.

„Zwalczanie terroryzmu to złożone zadanie” – powiedział CNN najwyższy rangą izraelski wojskowy w następstwie czwartkowego śmiertelnego izraelskiego ataku. Herzi Halevi, szef sztabu Sił Obronnych Izraela (IDF), rozmawiał z Hadasem Goldem z CNN krótko po nalocie.

Rzecznik IDF powiedział później CNN, że wojsko odpowiada na informacje wywiadowcze o zbliżającym się ataku.

„Weszliśmy do Jenin w ciągu dnia” – powiedział rzecznik, dodając, że decyzja o operowaniu w dzień, a nie w nocy, jak to zwykle robią IDF, pokazała, jak „pilne” było to zadanie.

Kiedy siły przybyły do ​​docelowego budynku, „znalazły się pod ciężkim ostrzałem i otworzyły ogień”.

Podejrzani zostali zabarykadowani w domu, kiedy przybyły IDF, „więc dodatkowe siły użyły przeciwpancernej rakiety wystrzeliwanej z ramienia”.

„Wiemy, że podczas operacji zginęła kobieta po sześćdziesiątce. „Nadal nie wiemy, kto jest odpowiedzialny, kto strzelał i gdzie” – dodał rzecznik.

Po ataku Ministerstwo Obrony poinformowało, że Izrael zwiększa swoją obronę przed palestyńskimi atakami terrorystycznymi.

READ  Ceny ropy spadły drugi dzień z powodu obaw o spodziewane spowolnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *