Stany Zjednoczone osiągają pułap zadłużenia, ponieważ stronnicze stanowisko podsyca obawy gospodarcze

WASHINGTON, 19 stycznia (Reuters) – W czwartek rząd USA osiągnął pułap 31,4 bln USD zadłużenia, w wyniku sporu między kontrolowaną przez Republikanów Izbą Reprezentantów a Demokratami prezydenta Joe Bidena w sprawie podniesienia pułapu, co może doprowadzić do kryzysu finansowego. Parę miesięcy.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała przywódcom Kongresu, w tym przewodniczącemu Izby Reprezentantów Kevinowi McCarthy’emu, że jej departament zaczął stosować nadzwyczajne środki zarządzania pieniędzmi, które mogą zapobiec niewypłacalności do 5 czerwca.

Republikanie, ze swoją nowo zdobytą większością w Izbie Reprezentantów, zamierzają poczekać na odpowiednie cięcia wydatków ze strony Bidena i kierowanego przez Demokratów Senatu, dopóki nie zakończą się awaryjne manewry Skarbu Państwa.

Liderzy korporacyjni i co najmniej jedna agencja ratingowa ostrzegają, że przedłużający się impas może zdestabilizować rynki i zdestabilizować i tak już chwiejną światową gospodarkę.

Yellen ostrzeżony Czerwcowa data obarczona jest „znaczną niepewnością”, ponieważ płatności i dochody rządowe to miesiące w przyszłości.

„Z całym szacunkiem wzywam Kongres do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony pełnej wiary i dobrej woli Stanów Zjednoczonych” – napisała Yellen w czwartkowym liście do przywódców Kongresu.

Ale nic nie wskazuje na to, by Republikanie lub Demokraci Bidena byli gotowi do ustąpienia.

Republikanie próbują wykorzystać swoją niewielką większość w Izbie Reprezentantów i pułap zadłużenia, aby wymusić cięcia w programach rządowych. Pomysł był badany na poprzednich etapach, ale eksperci finansowi kwestionowali jego wykonalność.

Biały Dom od razu odrzuca ten pomysł.

„Nie będzie żadnych negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia” – powtórzyła zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Olivia Dalton w Air Force One w czwartek. „Kongres musi rozwiązać tę kwestię bezwarunkowo, tak jak zrobił to trzy razy za (byłego republikańskiego prezydenta) Donalda Trumpa.

’za każdym razem’

Perspektywa gry na przewagi wzbudziła w Waszyngtonie i na Wall Street obawy związane z zaciekłą walką o pułap zadłużenia, która może być równie destrukcyjna jak przedłużająca się wojna z 2011 roku. Cięcia wydatków krajowych i wojskowych.

READ  McConnell du Munchin: Chcemy cię zdobyć, Joe

Moody’s Investors Service powiedział w czwartek, że ma nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte, aby uniknąć bankructwa Kongresu, ale negocjacje mogą się zakończyć, przyczyniając się do niestabilności rynku.

„Nie zamierzamy spłacać długu. Mamy możliwość zarządzania usługami i spłacania odsetek. Ale nie powinniśmy ślepo zwiększać pułapu zadłużenia” – powiedział agencji Reuters przedstawiciel Chip Roy, czołowy konserwatysta.

Roy odrzucił obawy dotyczące niestabilności rynków i ryzyka recesji.

„Tak mówią za każdym razem. To jak w zegarku” – powiedział Roy w wywiadzie. „Już zmierzamy do recesji. Pytanie brzmi, jak ona będzie wyglądać – dopóki połączenie polityki pieniężnej i polityki fiskalnej nie uratuje nas przed głupotą wydawania tak dużych pieniędzy”.

Ale liderzy korporacji wyrazili zaniepokojenie tym stanowiskiem.

„Obawiam się, że skorzystam z każdej możliwej okazji, aby nawiązać kontakt z ludźmi w Waszyngtonie i spróbować przekonać ich, że możemy być firmą i nie uważamy, że jest to coś, z czym można się bawić, „Goldman Sachs Group Inc. (GSN) — powiedział dyrektor naczelny David Solomon w czwartkowym wywiadzie.

Republikański przywódca Senatu Mitch McConnell przewidział, że pułap zadłużenia zostanie zniesiony w pierwszej połowie 2023 r. na warunkach wynegocjowanych przez Kongres i Biały Dom.

„To zawsze kontrowersyjna inicjatywa” – powiedział McConnell dziennikarzom z University of Louisville.

„Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że Ameryka nigdy nie powinna spłacać swojego długu. Nigdy tego nie zrobiła i nigdy nie będzie” – powiedział McConnell, dodając, że „podstawowa sprawa finansowania rządu stała się bardzo kontrowersyjna w mojej partii”.

W 1939 r. Kongres przyjął całkowity pułap zadłużenia jako ustawową maksymalną kwotę długu, jaką rząd może wyemitować w celu kontrolowania jego wzrostu. W praktyce środek ten nie miał takiego efektu, ponieważ Kongres wykorzystał roczny proces budżetowy – niezależny od pułapu zadłużenia – w celu ustalenia, ile pieniędzy wydać – w istocie, aby zrekompensować wcześniej zatwierdzone wydatki.

READ  Boris Epstein, były doradca kampanii Trumpa, przyznał, że rok 2020 jest częścią spisku fałszywych wyborców.

Plan republikański równoważy budżet federalny przez 10 lat, ograniczając wydatki uznaniowe do 2022 roku.

Tymczasem republikanie w Izbie Reprezentantów obiecują odrzucić rządowe rachunki finansowe lidera większości w Senacie, Chucka Schumera, podobnie jak dwupartyjny pakiet zbiorczy o wartości 1,66 biliona dolarów, przyjęty przez Kongres pod koniec zeszłego roku.

Schumer, najwyższy demokrata w Senacie, powiedział w oświadczeniu: „Kryzys polityczny związany z pułapem zadłużenia będzie miał druzgocący wpływ na lokalne gospodarki, amerykańskie rodziny i będzie niczym innym jak kryzysem gospodarczym w rękach republikanów”.

„Mamy nadzieję, że Demokraci zasiądą do stołu i będą negocjować w dobrej wierze”, powiedział republikański kongresmen Ben Kline, który kieruje konserwatywną grupą zadaniową ds. budżetu i wydatków. „Jest dużo miejsca na negocjacje, jeśli chodzi o kroki, które można podjąć, aby rozwiązać kryzys finansowy, który obserwujemy”.

Raporty Davida Morgana i Davida Laudera, dodatkowe raporty Lannah Nguyen, Jeffa Masona i Doiny Chiaku; Montaż autorstwa Scotta Malone’a, Bradleya Perretta i Chisu Nomiyamy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.