Wioska Gouryeong, Korea Południowa: 500 osób ewakuowano po ogromnym pożarze jednego z ostatnich slumsów w Seulu


powódź
CNN

Około 500 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w piątek po pożarze, który wybuchł w wiosce Koryeong, jednym z ostatnich pozostałych slumsów w stolicy Korei Południowej, Seulu, według straży pożarnej.

Pożar wybuchł około 6:28 rano w czwartej dzielnicy wioski, powiedział Shin Young-ho, urzędnik w remizie strażackiej Gangnam, podczas telewizyjnej odprawy. Powiedział, że ratownicy medyczni przybyli około pięć minut później.

Został ugaszony około godziny 11:50 czasu lokalnego i uszkodził powierzchnię 2700 metrów kwadratowych.

Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych lub rannych.

Uważa się, że spłonęło około 60 domów, powiedział Shin, dodając, że większość konstrukcji jest wykonana z arkuszy sklejki winylowej.

Filmy w mediach społecznościowych pokazują płomienie ogarniające coś, co wygląda jak rzędy domów, z ogromnymi kolumnami gęstego czarnego dymu unoszącymi się nad slumsami, gdy w pobliżu wyją syreny.

Shen powiedział, że zmobilizowano ponad 800 członków personelu reagowania, w tym strażaków, policję i personel rządowy, a 10 helikopterów zostało rozmieszczonych, aby pomóc w reagowaniu.

Prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yul, który przebywa w Szwajcarii na Światowym Forum Ekonomicznym, został powiadomiony o pożarze i nakazał władzom zmobilizowanie „całego dostępnego personelu i sprzętu”, według biura prezydenta.

Yoon zwrócił się również do lokalnych samorządów o ewakuację mieszkańców i zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom.

Władze od dawna ostrzegają, że mieszkańcy Guryong są szczególnie narażeni na katastrofy, a rząd Gangnam powiedział na swojej stronie internetowej, że slumsy były „podatne na pożary” w 2019 roku.

Został również poważnie dotknięty przez powodzie w sierpniu zeszłego roku, kiedy odnotowano opady deszczu Zginęło co najmniej 13 osób W Seulu – w tym kilku mieszkańców uwięzionych w brudnych piwnicach domów „Banjeha”, które kręcono w filmie „Parasite”.

Wieżowce Gangnam Tower nad wioską Goryeong w Seulu, Korea Południowa, 24 listopada 2020 r.

Slumsy Goreong od dawna postrzegane są jako symbol przepaści między bogatymi a biednymi w Korei Południowej, czwartej co do wielkości gospodarce w Azji. Jest częścią zamożnej i efektownej dzielnicy Gangnam, rozsławionej piosenką Psy „Gangnam Style” z 2012 roku i czasami nazywanej Beverly Hills w Seulu.

READ  Pożary lasów w Kanadzie: ewakuowano wszystkich 20 000 mieszkańców Yellowknife

Niecały kilometr od chat Goryeong znajdują się wieżowce w Gangnam, gdzie wielu mieszkańców mieszka w ciasnych tymczasowych mieszkaniach zbudowanych z materiałów takich jak drewno i blacha falista.

Chociaż plany przebudowy tego obszaru sięgają co najmniej dekady wstecz, wiele propozycji upadło z powodu nieporozumień między lokalnymi agencjami rządowymi i negocjacji w sprawie odszkodowania za grunty.

Wysiłki te trwają, a 406 rodzin – ponad jedna trzecia mieszkańców slumsów – zostało relokowanych od 2019 r. Strona rządowa Gangnam. Urzędnicy w Gangnam potwierdzili w piątek, że nadal mieszka tam ponad 1000 mieszkańców.

Dzielnica podzieliła się kolejnymi planami przebudowy w maju br lokalny urzędnik Mówiąc, że teren zostanie przekształcony w „przyjazny środowisku luksusowy kompleks mieszkaniowy”.

Rząd Seulu powiedział w komunikacie prasowym w listopadzie zeszłego roku, że władze pracują nad przeniesieniem około 1500 rodzin mieszkających w slumsach w trzech głównych slumsach, w tym w Goryong, do mieszkań publicznych.

Dodała, że ​​ostatecznie miasto ma na celu „wyeliminowanie nienaturalnych mieszkań, takich jak domki letniskowe i domy winylowe”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *