Styczniowe raporty dotyczące ofert pracy na żywo Aktualizacje i analizy: oczekiwany słaby zysk lub strata

Kredyt …Tom Brenner dla The New York Times

Jerome H. Powell, prezes Rezerwy Federalnej, porównał ustalanie polityki monetarnej do potykania się w nieoświetlonym pokoju: Ostrożnie wyczujesz drogę do drzwi, aby uniknąć bolesnego błędu.

Analogia prawdopodobnie zabrzmi szczególnie dobrze po pomieszanym przez firmę Omicron raporcie o pracy za styczeń, ponieważ wirus zaciemnia tempo postępu na rynku pracy i pozostawia decydentów w ciemności. Ale Fed może tym razem zabraknąć luksusu powolnego pełzania przez tę obskurę.

Pan. Powell i jego koledzy są gotowi na podwyżkę stóp procentowych po raz pierwszy od 2018 roku w marcu, ruch mający na celu ochłodzenie gospodarki, ponieważ inflacja jest najszybsza od prawie 40 lat. Prawdopodobnie znajdzie się w niewygodnej sytuacji, aby wykonać ten ruch – i zasygnalizować, co będzie dalej, ponieważ rynki wskazują na aż pięć podwyżek stóp procentowych w 2022 r. – w czasie, gdy najnowsze dane z rynku pracy wyglądają w najlepszym razie ponuro, w najgorszym.

Fed przyjrzy się kilkumiesięcznym danym z rynku pracy dotkniętym depresją wirusową, gdy urzędnicy próbują ocenić faktyczną siłę ożywienia gospodarczego: wariant Omicron jest już w odwrocie w Stanach Zjednoczonych i nie ma powodu, aby spodziewać się dłuższego zastoju zatrudnienie po roku karkołomnych postępów na rynku pracy.

Jednak wybuch wirusa i jego reperkusje gospodarcze podkreślają wyzwanie, z którym Fed prawdopodobnie będzie musiał się zmierzyć w 2022 r., gdy wycofuje swoje poparcie. Trudno przewidzieć, co będzie dalej w środowisku biznesowym dotkniętym koronawirusem.

„Będziemy pokorni i zwinni” Mr. Powell obiecał ścieżkę polityki banku centralnego, przemawiając na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu.

READ  GOP i komisje wyborcze czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego NC w sprawie okręgów wyborczych :: WRAL.com

Fed zazwyczaj porusza się obserwując napływające dane z rynku pracy – zwłaszcza ostatnio o stopie bezrobocia – oraz dane o inflacji.

Ale może minąć kilka miesięcy, zanim obraz miejsc pracy się wyklaruje, a w międzyczasie inflacja jest gorąca. Ceny używanych pojazdów, które były głównym motorem ogólnego wzrostu cen, mogą być na skraju stabilizacji, ale jeszcze nie ostygły. Ceny benzyny są wracamy do góry, żywność kosztuje więcej, a czynsze gwałtownie rosną.

To prawdopodobnie opuści Fed, który zazwyczaj odbiera swoją pomoc w momentach silnego postępu na rynku pracy, poruszając się, gdy rynek pracy uderza w fale.

„To mgła Omicron”, powiedziała Diane Swonk, główna ekonomistka firmy rachunkowej Grant Thornton. „To nie zapewni nam widoczności”.

Urzędnicy Fed starają się upewnić, że nie pozostaną w tyle za krzywą wysokiej inflacji, co pozwoli jej tak mocno zamknąć się w oczekiwaniach konsumentów i biznesu, że stanie się trwałym elementem krajobrazu gospodarczego.

To, w jaki sposób Fed osiąga równowagę – i jak bardzo spowalnia gospodarkę dzięki podwyżkom w tym roku – może mieć również ważne implikacje polityczne. Wyborcy już teraz są przygnębieni perspektywami gospodarki, a prezydent Biden cierpi w sondażach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *