Świadkowie powiedzieli, że ponad 200 osób zginęło w Etiopii w rzekomym ataku etnicznym

W niedzielę naoczni świadkowie w Etiopii powiedzieli, że ponad 200 etnicznych Amharów zginęło w ataku w regionie Oromia, obwiniając grupę rebeliantów, która temu zaprzecza.

Jest to jeden z najbardziej śmiertelnych ataków we współczesnej pamięci, ponieważ napięcia etniczne utrzymują się w drugim pod względem zaludnienia kraju Afryki.

„Naliczyłem 230 ciał. Obawiam się, że jest to najbardziej śmiertelny atak na cywilów, jaki widzieliśmy w naszym życiu”, powiedział Abdul Sayed Taher, mieszkaniec hrabstwa Jimbe w wywiadzie dla Associated Press po tym, jak przeżył atak w sobotę. „Chowamy ich w masowych grobach i nadal zbieramy ciała. Teraz przybyły jednostki armii federalnej, ale obawiamy się, że ataki będą kontynuowane, jeśli odejdą” – dodał.

Inny świadek, który podał tylko swoje imię, Shambel ze względu na obawy o jego bezpieczeństwo, powiedział, że społeczność Amhara desperacko stara się teraz przenieść „przed kolejną rundą masowych zabójstw”. Powiedział, że Amharowie, którzy osiedlili się w okolicy około 30 lat temu w ramach programów przesiedleńczych, są „zabijani jak kurczaki”.

Dwóch świadków obwiniało OLA za ataki. W oświadczeniu regionalny rząd Oromii obwinił SLA, mówiąc, że rebelianci zaatakowali „po tym, jak nie byli w stanie oprzeć się operacjom rozpoczętym przez (federalne) siły bezpieczeństwa”.

Rzecznik Urzędu Prawnego Oda Tarabi zaprzeczył tym zarzutom.

„Atak, o którym mówisz, został dokonany przez wojskowe i lokalne milicje reżimu, gdy wycofały się ze swojego obozu w Jimbe po naszym ostatnim ataku”, powiedział w liście do Associated Press. „Uciekli na obszar zwany Tol, gdzie zaatakowali miejscowych i zniszczyli ich mienie w odwecie za rzekome wsparcie OLA. Nasi bojownicy nie dotarli do tego obszaru, kiedy doszło do ataków”.

Etiopia doświadcza powszechnych napięć etnicznych w kilku regionach, głównie z powodu krzywd historycznych i napięć politycznych. Lud Amhara, druga co do wielkości grupa etniczna spośród ponad 110 milionów mieszkańców Etiopii, jest często celem ataków na obszarach takich jak Oromia.

READ  Ukraińsko-rosyjskie wiadomości wojenne: Aktualizacje na żywo

Powołana przez rząd Etiopska Komisja Praw Człowieka wezwała w niedzielę rząd federalny do znalezienia „trwałego rozwiązania” zabijania cywilów i ochrony ich przed takimi atakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.