Szefowie CIA i Mossadu prowadzą rozmowy w sprawie układu z Hamasem w sprawie zakładników

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Oczekuje się, że szefowie CIA i izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad przeprowadzą we wtorek rozmowy z wyższymi urzędnikami egipskimi i katarskimi, próbując wznowić negocjacje w sprawie porozumienia mającego na celu zakończenie wojny między Izraelem a Hamasem i zapewnienie uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie – ogłosili izraelscy urzędnicy. Ludzie znają ten proces.

Negocjacje, które prawdopodobnie odbędą się w Kairze, rozpoczęły się tydzień po tym, jak izraelski premier Benjamin Netanjahu odrzucił żądania Hamasu dotyczące porozumienia jako „fikcyjne” i zapowiedział naleganie na „całkowite zwycięstwo” w wojnie z palestyńską grupą zbrojną.

Pomimo stanowiska Netanjahu prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że zrobi „wszystko, co możliwe”, aby wynegocjować sześciotygodniowe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem i uwolnienie zakładników.

Ostrzegł Izrael, że jego siły nie powinny przeprowadzać ataku na Rafah, zatłoczone ponad milionowe miasto położone w pobliżu granicy Gazy z Egiptem, „bez wiarygodnego planu” ochrony ludności cywilnej.

Biden przemawiał po spotkaniu w Białym Domu z królem Jordanii Abdullahem, który ostrzegł, że izraelski atak na Rafah „doprowadzi do kolejnej katastrofy humanitarnej”.

Król Abdullah powiedział: „Nie możemy tolerować izraelskiego ataku na Rafah”. „Sytuacja jest już nie do zniesienia dla ponad miliona ludzi, którzy zostali zepchnięci do Rafah od początku wojny. Nie możemy stać bezczynnie i pozwalać, aby to trwało. Potrzebujemy teraz trwałego zawieszenia broni. „

Mediatorzy mają nadzieję, że plan podróży szefa Mossadu Davida Barnei do Egiptu jest oznaką, że Izrael pozostaje otwarty na dyskusje na temat potencjalnego porozumienia, pomimo przemówienia Netanjahu.

„Dyskusje były konstruktywne i istnieje chęć osiągnięcia kompromisu” – powiedział dyplomata zaznajomiony z rozmowami. „Barnea nie weźmie udziału w rozmowach, jeśli nie dostanie zielonego światła”.

READ  Bolsonaro w Brazylii zakwestionował przegraną w wyborach i złożył petycję wzywającą do unieważnienia głosów

„Kluczowe elementy porozumienia są już na stole” – powiedział Biden w poniedziałek. Dodał: „Nadal istnieją luki”, ale „zachęcił izraelskich przywódców do kontynuowania pracy na rzecz osiągnięcia porozumienia”.

W zeszłym tygodniu Hamas zaproponował zawieszenie broni na cztery i pół miesiąca, podczas którego pozostali zakładnicy będą uwalniani etapami w zamian za uwolnienie przez Izrael 1500 więźniów palestyńskich, w tym 500 odbywających wyroki dożywocia. Propozycja ta była odpowiedzią na porozumienie ramowe wynegocjowane w styczniu.

Hamas wezwał także siły izraelskie do wycofania się z głównych ośrodków miejskich w Gazie w pierwszej fazie rozejmu i do całkowitego wycofania się z oblężonej Strefy w drugiej fazie.

Rozmowy, w których pośredniczyły Stany Zjednoczone, Katar i Egipt, utknęły w martwym punkcie na kilka tygodni w związku z odrzuceniem przez Izrael nalegań Hamasu, że jakakolwiek umowa dotycząca zakładników musi zakończyć się trwałym zawieszeniem broni.

Oczekuje się, że David Barnea, szef izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad, spotka się z szefem CIA w Egipcie. © AFP za pośrednictwem Getty Images

Od rozpoczęcia ofensywy na Gazę w odpowiedzi na niszczycielski atak Hamasu 7 października Izrael zobowiązał się do wyeliminowania palestyńskiej grupy bojowników i utrzymania bezpieczeństwa publicznego w Strefie.

Dyplomata powiedział, że kluczowymi punktami spornymi pozostaje kwestia trwałego zawieszenia broni – które mediatorzy chcą również uwzględnić w zakończeniu każdej umowy dotyczącej zakładników – oraz wycofania sił izraelskich z Gazy.

Mediatorzy mają jednak nadzieję na osiągnięcie kompromisu.

Po tym, jak Netanjahu odrzucił w zeszłym tygodniu propozycje Hamasu, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że chociaż ruch zbrojny przedstawił pewne „jasne początki”, „uważamy, że stwarza to przestrzeń do osiągnięcia porozumienia i będziemy nad tym pracować”. Tak nieustępliwi, dopóki tam nie dotrzemy.

Parnia i dyrektor CIA Bill Burns odbyli niedawno w zeszłym miesiącu rozmowy z urzędnikami Kataru i Egiptu w Paryżu, podczas których uzgodnili ramy porozumienia, które wzywa do zaprzestania działań wojennych na sześć tygodni w celu wymiany zakładników i więźniów. Ale to porozumienie nie gwarantowało trwałego zawieszenia broni.

READ  USA ostrzegają przed reagowaniem na jakąkolwiek stałą obecność chińskiego wojska na Salomonie

Po tym, jak siły izraelskie wypuściły w poniedziałek dwóch zakładników w Gazie, Netanjahu powiedział: „Tylko utrzymujący się nacisk militarny aż do całkowitego zwycięstwa doprowadzi do uwolnienia wszystkich naszych zakładników”.

Uważa się, że Hamas przetrzymuje około 130 zakładników, w tym ciała niektórych zmarłych. Podczas ataku 7 października grupa zabiła około 1200 osób i schwytała 250 osób.

Ostatnie rozmowy w sprawie zakładników mają miejsce w momencie, gdy rośnie presja międzynarodowa na Izrael, aby zakończył wojnę w Gazie, w której według palestyńskich urzędników ds. zdrowia zginęło ponad 28 000 osób.

Globalne zaniepokojenie izraelskim atakiem wzrosło, odkąd Netanjahu nakazał armii przygotować się do ewakuacji cywilów z Rafah.

Biden, który stoi pod rosnącą presją, aby zrobić więcej, aby zaradzić cierpieniom Palestyńczyków, w zeszłym tygodniu określił reakcję wojskową Izraela w Gazie jako „przesadną”. W poniedziałek powiedział, że „bardzo dużą liczbę” z ponad 27 000 osób zabitych w Gazie „to niewinni cywile i dzieci”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *