Ukraina twierdzi, że rosyjska obrona przeciwrakietowa została zniszczona na Krymie, trafiono 2 okręty wojenne | Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Według doniesień rosyjski system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze S-400 „Triumf” został zniszczony podczas „operacji specjalnej” na Krymie sprzymierzonym z Rosją.

Ukraina oświadczyła, że ​​jej siły zaatakowały dwa rosyjskie statki patrolowe działające na Morzu Czarnym i zniszczyły wyrafinowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze „Triumf” na okupowanym przez Rosję Krymie, a analitycy wojskowi określili utratę takiego sprzętu jako „awarie taktyczne”. Rosja.

O czwartkowych atakach poinformowano po tym, jak Kijów poinformował, że przeprowadził atak rakietowy, w wyniku którego poważnie uszkodzono rosyjski okręt podwodny i okręt desantowy marynarki wojennej przechodzące naprawy w stoczni w krymskim porcie w Sewastopolu, siedzibie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W czwartek w poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram ukraińskie wojsko poinformowało, że zaatakowało dwa rosyjskie statki patrolowe na południowo-zachodnim Morzu Czarnym, powodując „pewne uszkodzenia” podczas porannego ataku.

„ [Sergei] Godow został trafiony” – powiedział agencji prasowej Reuters urzędnik wywiadu wojskowego Andrij Jusow, udostępniając ziarniste wideo udostępnione w Internecie przez ministra ukraińskiego rządu, na którym widać morskie drony atakujące statek na morzu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w porannym oświadczeniu atak na statek Siergieja Godowa, ale stwierdziło, że atak z udziałem pięciu morskich dronów został udaremniony. Nie wspomina o szkodach.

Ukraińska armia poinformowała, że ​​wczesnym rankiem w czwartek w pobliżu miasta Jewpatoria na zachodnim Krymie uderzyła w rosyjski system obrony powietrznej w wyniku ataku dalekiego zasięgu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przesłaniu do narodu w sposób szczególny wspomniał o ofensywie krymskiej.

„Dziękujemy za dzisiejsze zwycięstwo – system obrony powietrznej najeźdźców na naszej ziemi krymskiej został zniszczony. To bardzo niezwykłe osiągnięcie. Dobra robota!” powiedział.

READ  Hugh Jackman powtórzy swoją rolę Wolverine'a w „Deadpool 3” Ryana Reynoldsa.

„Za to należy się szczególne uznanie Służbie Obronnej Ukrainy i całemu sztabowi naszej Marynarki Wojennej”.

Źródło ukraińskiego wywiadu podało, że powietrzne drony bojowe unieruchomiły rosyjski system obrony powietrznej, najpierw uderzając w jego radar i antenę, a następnie wystrzelono dwie rakiety manewrujące Neptune, niszcząc rakiety systemu obrony.

Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać potężne eksplozje i chmurę dymu unoszącą się w nocne niebo rozświetloną płomieniami. Reuters nie mógł zweryfikować nagrania.

Ministerstwo Obrony Rosji zestrzeliło w ciągu nocy 11 dronów na swoim półwyspie obrony powietrznej i nie określiło uszkodzeń.

Zespół doradców z siedzibą w Waszyngtonie, Instytut Studiów Wojennych (ISW), Czwartkowa informacja o zniszczeniu w „operacji specjalnej” rosyjskiego systemu rakiet ziemia-powietrze S-400 „Triumf” stacjonującego na Krymie w ramach „operacji specjalnej” wskazuje na poważne problemy w obronie Rosji okupowanego półwyspu.

„Ten atak sugeruje, że siły rosyjskie albo nie chcą, albo nie są w stanie przechwycić rakiet za pomocą tego systemu” – stwierdził ISW.

Według ISW siły ukraińskie zaatakowały pod koniec sierpnia rosyjski system obrony powietrznej S-400 w pobliżu Oleniwki na Krymie.

„Drugi ukraiński atak na znaczący rosyjski system obrony powietrznej w ostatnich tygodniach wskazuje, że takie taktyczne niepowodzenia mogą odzwierciedlać szerszy problem systemowy z rosyjską obroną powietrzną na okupowanym Krymie” – stwierdził zespół doradców.

READ  Pierwsza dama Jill Biden została zarażona wirusem Corona

Umiejscowienie ataku na flotę rosyjską na Morzu Czarnym oznaczałoby, że Ukraina zwiększyła swoją zdolność do rażenia celów rosyjskich oddalonych od jej wybrzeża.

Podczas gdy kontrofensywa Kijowa na południu i wschodzie została spowolniona przez miny i rosyjskie linie obronne, siły ukraińskie nasiliły ataki w regionie Morza Czarnego, gdzie Rosja de facto nałożyła blokadę na ukraiński eksport drogą morską.

Ukraina w coraz większym stopniu polega na morskich dronach w atakach na rosyjskie cele, a na początku ubiegłego miesiąca uderzyła w statek desantowy Olenegorsky Kornyak w pobliżu rosyjskiej bazy morskiej w Noworosyjsku oraz rosyjski tankowiec.

Ukraina w dalszym ciągu prowadzi zaciekły kontratak, prowadząc ciężkie walki w wielu obszarach linii frontu, ale w ciągu trzymiesięcznej kampanii nie doszło do znaczących przełomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *