Zachodnie media podały, że wobec chińskiego ministra obrony toczy się śledztwo i zostaje usunięty ze stanowiska

PEKIN (Reuters): Podejrzenia w związku z niewyjaśnioną tygodniową nieobecnością chińskiego ministra obrony Li Changfu wzrosły w piątek po tym, jak czołowe zachodnie gazety poinformowały, że w jego sprawie toczy się śledztwo, a starszy amerykański dyplomata zapytał, czy przebywa w areszcie domowym.

Według źródeł posiadających bezpośrednią wiedzę o tych starciach 65-letni Lee w ostatnich tygodniach opuścił spotkania z szefami obrony Wietnamu i Singapuru. Ostatni raz widziano go w Pekinie 29 sierpnia, gdy wygłaszał przemówienie programowe na forum bezpieczeństwa z udziałem krajów afrykańskich.

„Washington Post”, powołując się na urzędników amerykańskich, poinformował, że wobec Lee toczy się śledztwo w sprawie korupcji i prawdopodobnie zostanie usunięty ze stanowiska. „Wall Street Journal” doniósł również, że Lee został usunięty ze stanowiska, podczas gdy „Financial Times” wcześniej podał, że rząd USA uważa, że ​​w sprawie Lee toczy się dochodzenie.

„Po pierwsze: Ministra Obrony Li Changfu nie widziano ani nie słyszano od 3 tygodni” – Rahm Emanuel, zdeklarowany ambasador Waszyngtonu w Japonii, napisał w poście na portalu X. „Po drugie: nie uczestniczył w swojej podróży do Wietnamu. Teraz: On jest nieobecny na zaplanowanym spotkaniu z szefem marynarki wojennej Singapuru, ponieważ został umieszczony w areszcie domowym???”

Chińskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało natychmiast na prośby o komentarz. Ambasada USA w Tokio oświadczyła, że ​​nie ma natychmiastowego dodatkowego komentarza.

Zapytana, czy w sprawie Li toczy się śledztwo, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Naing powiedziała reporterom na codziennej konferencji prasowej, że „nie była świadoma istotnych informacji”.

Nieobecność Li jest następstwem niewyjaśnionej zmiany przez Chiny na stanowisko ministra spraw zagranicznych Chen Ganga w lipcu, po dłuższym okresie poza zasięgiem opinii publicznej i zmianie dowództwa Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w ostatnich miesiącach.

Podobnie jak Li, Chen jest jednym z pięciu członków Rady Państwa w Chinach, a stanowisko w rządzie jest wyższe niż stanowisko zwykłego ministra.

READ  Szwedzki raport parlamentarny: Nie można wykluczyć rosyjskiego ataku

Posunięcia te wywołały pytania analityków i dyplomatów o brak przejrzystości w przywództwie Chin w czasie, gdy ich gospodarka spowalnia, a stosunki z rywalizującym superpotęgą, Stanami Zjednoczonymi, są napięte ze względu na szereg kwestii.

Brak jasności wokół Lee jeszcze bardziej uwydatnia niepewność co do procesu decyzyjnego w Chinach, powiedział Ja Ian Chung, badacz z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze.

„Zakres spekulacji pokazuje, jak duża jest obecnie niepewność reżimu w ChRL” – stwierdził.

Brakujące spotkanie

Emanuel, dyplomata społeczny, który był głównym doradcą byłego prezydenta USA Baracka Obamy, w ostatnich tygodniach trafił na pierwsze strony gazet w związku z serią zapalających postów skierowanych przeciwko Chinom.

Ambasador po raz pierwszy przekazał wiadomość o publicznej nieobecności Lee w zeszły piątek, wywołując spekulacje na temat jego miejsca pobytu. W odpowiedzi na pytanie, dlaczego Emanuel interweniował w tej sprawie, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że ambasador „przez całą swoją karierę wypowiadał się w dramatyczny sposób”.

Spotkanie w Singapurze, o którym wspomniał Emanuel w swoim ostatnim poście, wydaje się być wizytą w Chinach kontradmirała marynarki wojennej Singapuru Seana Watta.

Ministerstwo Obrony Singapuru poinformowało na swojej stronie internetowej, że podczas wizyty, która odbyła się w dniach 4–9 września, Watt spotkał się z dowódcą chińskiej marynarki wojennej Dong Junem i innymi dowódcami marynarki wojennej. Dwa źródła zaznajomione ze sprawą podały, że Watt miał spotkać się z Lee.

Jedno ze źródeł, urzędnik posiadający bezpośrednią wiedzę o planach, powiedziało, że Watt miał spotkać się z Li 5 września w Pekinie, ale „do tego nie doszło”, nie podając szczegółów.

Ministerstwo Obrony Singapuru nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Reuters poinformował wyłącznie w czwartek, że Ly również nagle wycofał się ze spotkania z przywódcami wietnamskich sił zbrojnych, które zaplanowano na 7–8 września.

Obserwatorzy wojskowi i dyplomatyczni uważnie obserwują, czy Chiny będą realizować swoje plany zorganizowania Forum Xiangshan w Pekinie – corocznego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa międzynarodowego, którego gospodarzem zwykle jest chiński minister obrony – pod koniec października.

READ  Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii gromadzi 170 000 osób

„Impas”

Zanim Lee został mianowany na to stanowisko w marcu, stał na czele jednostki zaopatrzenia wojskowego.

W rzadkim zawiadomieniu z lipca jednostka stwierdziła, że ​​chce „uporządkować” proces przetargowy i wezwała społeczeństwo do zgłaszania nieprawidłowości sięgających 2017 r. Potencjalne wyniki nie zostały zaktualizowane.

Nieobecność Lee bacznie obserwują Stany Zjednoczone, które nie wycofały sankcji nałożonych na niego w 2018 roku za zakup broni od największego rosyjskiego eksportera broni Rosoboronexport.

Chińscy urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że chcą zniesienia tych sankcji, aby ułatwić lepsze dyskusje między siłami zbrojnymi obu stron. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin próbował przeprowadzić rozmowy z Lee podczas konferencji obronnej zorganizowanej w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku, ale nie przekroczył on jedynie uścisku dłoni.

Wen Tee Song, politolog z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, powiedziała, że ​​chociaż Li był „wybojem na drodze” w stosunkach wojskowych USA-Chiny, jego niewyjaśniona nieobecność była problematyczna dla stosunków międzynarodowych Chin z innych powodów.

Dodał: „Inne kraje będą pytać o coś tak podstawowego, jak numer, pod który należy zadzwonić, gdy chcą prowadzić dialog wojskowy z Chinami”.

(Raporty: Yu Lun Tian, ​​Laurie Chen i Martina Pollarda w Pekinie, Yukiko Toyoda w Tokio i Xinghui Kwok w Singapurze; przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego; przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego) Tekst: John Geddy. Pod redakcją Neila Volka, Lincolna Feasta, Gerry’ego Doyle’a i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *