Ukraina uderza w siły rosyjskie rakietami HIMARS czekające w terenie: raporty

Samolot M142 HIMARS wystrzeliwuje rakietę w kierunku Bachmuta 18 maja 2023 r. w obwodzie donieckim na Ukrainie.
Zdjęcie: Serhiy Mikhalchuk/Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty Images

  • BBC podało, że w ukraińskim nalocie HIMARS zginęło co najmniej 60 rosyjskich żołnierzy zebranych na otwartym polu.
  • Kiedy nastąpił atak rakietowy, siły czekały na wyższego dowódcę.
  • Rosja wielokrotnie lekceważyła proste operacje wojskowe, które przynosiły śmiertelne skutki.

Według raportów i materiałów wideo w ukraińskim nalocie HIMARS zginęło w tym tygodniu co najmniej 60 rosyjskich żołnierzy zgromadzonych masowo na otwartym polu, naruszając tym samym kluczowe zasady obowiązujące w czasie wojny, które Rosja wielokrotnie ignorowała przez całą wojnę.

Kiedy oba pociski wylądowały, rosyjski batalion zebrał się na poligonie w pobliżu wsi Trudovsky na okupowanej wschodniej Ukrainie. Jak podało BBC Środa.

Źródła zaznajomione z incydentem podają, że żołnierze zebrali się, aby poczekać na przybycie starszego dowódcy.

Pełniący obowiązki gubernatora sąsiedniego regionu Zabajkali Aleksander Osipow potwierdził we wtorek nalot Udostępnij telegramPrzekazywanie szczegółów ataku rakietowego i informacji członkom rodzin żołnierzy.

Osipow zidentyfikował 36. Batalion Strzelców Zmotoryzowanych jako dotknięty batalion, ale stwierdził, że informacje o liczbie ofiar śmiertelnych i szczegółowe informacje są „w dużej mierze przesadzone”.

Wykres wideo Materiał filmowy przedstawiający następstwa nalotu udostępnił w Internecie Jarosław Trofimow, Główny korespondent ds. spraw zagranicznych „Wall Street Journal” pokazał dziesiątki ciał na otwartym polu.

British Broadcasting Corporation (BBC) podała, że ​​dodatkowe nagrania wideo i szacunki dostarczone przez żołnierzy, którzy przeżyli nalot, wskazują, że liczba ofiar śmiertelnych sięga co najmniej 60 osób. Ocalałe siły powiedziały także w nagraniu wideo, które ukazało się na kanale, że ich dowódcy zmusili ich do stania na otwartym polu.

READ  Pekin ogranicza transport publiczny, gdy wirus Corona rozprzestrzenia się w Chinach

Z raportów BBC wynika, że ​​mężczyźni czekali na generała dywizji Olega Moisejewa, dowódcę 29 Armii we Wschodnim Okręgu Wojskowym.

Do ukraińskiego ataku doszło na kilka godzin przed spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu, aby świętować w telewizji zwycięstwa militarne.

Ukraina nie skomentowała jeszcze ataku, ale BBC poinformowało, że do wystrzelenia obu rakiet użyto amerykańskiego systemu startowego HIMARS.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja kwestionuje proste operacje wojskowe, które prowadzą do śmiertelnych skutków.

W sierpniu Ukraina oświadczyła, że ​​przeprowadziła atak HIMARS na pięć rosyjskich jednostek zgromadzonych na plaży, zabijając 200 osób i niszcząc sprzęt.

„Łączenie sił w zasięgu uderzenia Ukraińców jest nierozsądne” – powiedział Business Insiderowi Simon Miles, adiunkt w Szkole Polityki Publicznej w Sanford na Duke University oraz historyk Związku Radzieckiego i stosunków amerykańsko-sowieckich.

Rosyjscy dowódcy wojskowi spotkali się z podobną krytyką w czerwcu po doniesieniach, że duże siły rosyjskie zbombardowały pozycje w pobliżu frontu. Niektóre relacje z tamtego czasu sugerują, że żołnierze zebrali się, aby oczekiwać na żarliwe przemówienie generała przed niebezpieczną misją.

Ukraina znalazła się pod krytyką w listopadzie po podobnym scenariuszu, w którym 19 żołnierzy zginęło od rosyjskich rakiet podczas ceremonii wręczenia nagród na świeżym powietrzu w pobliżu linii frontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *