Unia Europejska stoi przed problemem kurzych łapek w stosunkach z Chinami

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Chiny uderzyły w słabość UE w walce o import samochodów elektrycznych: wieprzowinę. Następne w kolejce mogą być drób i wołowina, zwłaszcza kurze łapki i inne kawałki mięsa, których Europejczycy zazwyczaj nie jedzą, ale których sprzedaż zależy od sprzedaży.

Jest to oczywisty wybór ze strony Pekinu. Żywność i napoje należą obecnie do nielicznych produktów, których Chiny kupują więcej, niż sprzedają całemu blokowi, i jako pierwsze znalazły się na linii ognia, gdy Pekin wziął odwet za cła antysubsydyjne w wysokości do 38 procent na samochody elektryczne.

Ta zmiana uwydatnia, jak stosunki handlowe między UE a Chinami zostały wywrócone do góry nogami od czasu przystąpienia Pekinu do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r. Chiny szybko awansowały w górę łańcucha wartości, stając się potęgą badawczo-rozwojową w centrum globalnych łańcuchów dostaw. Wzrosła nadwyżka handlowa z Europą w zakresie zaawansowanego sprzętu, takiego jak baterie, panele słoneczne i telefony komórkowe.

Tymczasem Unia Europejska nadal sprzedaje mnóstwo samochodów i samolotów. Jednak jej potęga w coraz większym stopniu obsługuje 1,4 miliarda konsumentów w Chinach bardziej tradycyjne towary konsumpcyjne: sery, wino i torebki.

Przerażający zespół ds. ochrony handlu przy Ministerstwie Handlu Chin to nie tylko eksperci od zadziornej retoryki. Mają celowniki laserowe wycelowane w wrażliwe obszary polityki UE, gdzie pojedynczy strzał może wywołać krzyki słyszalne bardzo szybko w parlamentach, a co za tym idzie, w rządach.

Wybranym celem było dochodzenie antydumpingowe dotyczące importu wieprzowiny do UE o wartości 2,5 miliarda euro rocznie, w tym wieprzowiny takiej jak wieprzowina występująca w kuchni chińskiej. Rolnicy, głośne lobby, które ma szczególny wpływ na hałaśliwe protesty, wiedzą, że mają niewiele innych alternatywnych rynków zbytu.

READ  Włoski prezydent powiedział, że rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie da się rozwiązać nagradzając agresję Moskwy

Niektóre zwierzęta są opłacalne tylko dlatego, że rolnik może sprzedać Chińczykom „piątą ćwiartkę”, czyli głowę, ogon i narządy wewnętrzne. Kurcze łapki, wyrzucone do kosza przez wielu Francuzów sklepikTo szczególna wrażliwość.

Pekin wszczął już dochodzenie w sprawie rzekomego dumpingu brandy, który uderzy głównie we Francję, która wywiera presję na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, aby nałożyła cła na pojazdy.

Hosok Lee Makiyama, dyrektor Europejskiego Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej w Brukseli, powiedział, że również spodziewa się „odwetu w postaci produktów mlecznych, serów i innych artykułów spożywczych, które są niezbędnymi towarami eksportowymi dla Francji i Włoch”.

Nadwyżka handlowa w Jedzenie i picie Osiągnęła ona około 6 miliardów euro w 2023 r., co stanowi sześciokrotny wzrost w ciągu dekady. W tym czasie europejscy rolnicy powiększyli swoje stada, aby obsługiwać ten kwitnący rynek, jednocześnie ograniczając wsparcie krajowe.

John Clarke, były główny negocjator Komisji Europejskiej ds. handlu produktami rolnymi, powiedział, że Chińczycy doskonale zdawali sobie sprawę z drażliwości po ponad roku protestów rolników w związku ze spadającymi dochodami. Uważa, że ​​następne będą napoje.

Usunięcie tych barier będzie również kosztować. „Kiedy europejski przywódca jedzie do Pekinu, aby ponownie otworzyć rynek steków, powinien w zamian dać prezent” – powiedział Clark. „Sprzedajemy je do portu w Pireusie [in Greece]Kupują ser feta i jogurt.

Problem Brukseli polega na tym, że UE niewiele może odmówić w zamian. Opiera się prawie wyłącznie na chińskich panelach słonecznych i nie chce zwiększać kosztów przejścia na ekologię. Potrzebuje także akumulatorów wyprodukowanych w Chinach do własnych samochodów elektrycznych.

Pod presją Stanów Zjednoczonych Holandia wstrzymała eksport zaawansowanych maszyn do produkcji chipów, ale jest mało prawdopodobne, aby odcięcie dostaw szalików Hermes rzuciło chińską gospodarkę na kolana.

READ  Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało zadźganych w Niemczech, a obywatel Rosji został aresztowany

Guillaume Derain, ekonomista BNP Paribas, zwraca uwagę, że w Europie dni to po prostu kupowanie Tanie chińskie gry To już dawno minęło. „Teraz importują więcej telefonów i samochodów: te dwa sektory odpowiadają za 17 procent unijnego importu z Chin w 2023 r.” – napisał w niedawnej notatce.

Chiny trzymają się zasad w swoim dochodzeniu dotyczącym wieprzowiny, pozostawiając możliwość odwołania się do Światowej Organizacji Handlu, jeśli uzna, że ​​istnieją subsydia.

Surowszą alternatywą jest uderzenie w europejskie produkty za rzekome niespełnianie norm bezpieczeństwa żywności. Na przykład Chiny zakazały importu wołowiny z kilku krajów Unii Europejskiej na ponad 20 lat po wybuchu epidemii pryszczycy w 2001 roku. Część wieprzowiny została zakazana od 2019 r. z powodu afrykańskiego pomoru świń.

Istnieją ograniczenia w zakresie, w jakim Chiny mogą wykorzystywać wieprzowinę jako dźwignię w sporach handlowych. „Jedzenie jest zbyt ważne, aby trzymać je jako zakładnika” – powiedział Clark. „Byłoby to bardzo krótkowzroczne, ponieważ nie są one samowystarczalne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *