Uniwersytet Columbia w Chinach pomaga Rosji nakładać sankcje

Według byłego zastępcy koordynatora ds. sankcji w Departamencie Stanu USA, Chiny rozważą własne interesy przy podejmowaniu decyzji, czy pomóc Rosji w radzeniu sobie ze skutkami zachodnich sankcji w wyniku wojny na Ukrainie.

„Rząd USA będzie postrzegał Chiny jako bardzo ważne tutaj” – powiedział w poniedziałek Richard Neveu w rozmowie z CNBC, zapytany o to, jak ważna jest rola Chin w zapewnieniu skuteczności amerykańskich sankcji. Dodał, że Chińczycy są w stanie udzielić „pewnego stopnia” wsparcia Rosji, ponieważ Moskwa cierpi z powodu reperkusji tych sankcji.

Chińczycy zawsze będą dbać o swoje interesy narodowe i nadal są bardzo zainteresowani tym, aby móc robić interesy w Europie i robić interesy w Stanach Zjednoczonych.

Ryszard Nevo

Starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Columbia

Następna Inwazja Rosji na UkrainęTen Stany Zjednoczone i Unia Europejska interweniowały, wprowadzając sankcje O rosyjskich bankach, banku centralnym i aktywach ich oligarchii. A Stany Zjednoczone nałożyły w zeszłym tygodniu dodatkowe embargo na rosyjską ropę.

Inwestorzy uważnie obserwują, co zrobią Chiny, gdy te sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę. Moskwa liczy na Pekin Aby pomóc przetrwać cios w gospodarce, Financial Times podał,. Jednak Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny, aby nie wspierały państwa bandytów.

„Chińczycy zawsze będą brać pod uwagę swoje interesy narodowe i nadal są bardzo zainteresowani tym, aby móc robić interesy w Europie i w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Nevo w rozmowie z CNBC „Street Signs Asia”.

„Stopień, w jakim jest postrzegany jako podkopujący kampanię sankcji przez Stany Zjednoczone lub Europę, może negatywnie na to wpłynąć. Myślę, że Chiny potraktują to bardzo poważnie”.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Od czasu ataku Rosji na Ukrainę Pekin odmówił nazwania tego inwazją Powiedział, że Chiny utrzymają normalny handel z tymi dwoma krajami. Chiny nie przystąpiły do ​​sankcji Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i innych krajów wobec Rosji. Ale premier Li Keqiang powiedział w zeszłym tygodniu Chiny były bardzo zaniepokojone kryzysem na UkrainieOstrzegł, że sankcje zaszkodzą globalnemu wzrostowi.

READ  Putin mówi o przywódcach wojskowych Ukrainy

Ale jeśli Waszyngton ma wesprzeć Pekin w niewspieraniu Rosji, to „mało prawdopodobne, że dokona cudów”, powiedział Nevo, obecnie starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Columbia.

„Ale jednocześnie myślę, że zamierzają wyeksponować tę frustrację i gniew, a mimo to, aby zapewnić, że ich interesy zostaną wzięte pod uwagę”, powiedział, odnosząc się do Chin.

Dodał, że może to oznaczać cichy brak współpracy z Rosją, „ale na pewno nie rażące łamanie amerykańskich i europejskich sankcji wobec Rosji”.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA zaplanowane na rozmowy W poniedziałek z czołowym chińskim urzędnikiem ds. polityki zagranicznej Yang Jiechi, aby omówić inwazję na Ukrainę.

Biały Dom powiedział wcześniej Handel Chin z Rosją nie wystarcza, aby zrównoważyć wpływ amerykańskich i europejskich sankcji na Moskwę. Powiedziała, że ​​udział Chin i Rosji w światowej gospodarce jest znacznie niższy niż Grupy Siedmiu, do której należą Stany Zjednoczone i Niemcy.

Chiny są największym partnerem handlowym Rosji i Ukrainy, a handel między Chinami a Rosją osiągnął a wysoki wynik 146,9 mld USD w 2021 r., wzrost o 35,8% rok do roku, Według Chińskiej Agencji Celnej. W zeszłym roku chiński import z Rosji przewyższył eksport o ponad 10 miliardów dolarów.

Alexander Gaboyev, starszy członek i prezydent Rosji w think-tanku Carnegie Moscow, powiedział, że oczekuje, iż Chiny będą „religijne, jeśli chodzi o przestrzeganie” sankcji USA i UE. Dodał, że Pekin „zrobi wszystko, co w jego mocy”, poza sankcjami.

Jedną z możliwości jest to, że gdy sytuacja wojenna się ustabilizuje, Chiny mogą wykorzystać okazje do taniego kupowania rosyjskiej ropy i gazu, powiedział Gabojew w poniedziałek w programie CNBC „Capital Connection”.

„Nie nastąpi oficjalne naruszenie sankcji amerykańskich i europejskich, ale będzie to ważna fizyczna deska ratunku dla reżimu” – powiedział.

Evelyn Cheng z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *