W jakim stopniu Chiny mogą – i będą – pomóc Rosji w czasie załamania się jej gospodarki?

Prezydent Rosji Władimir Putin (z prawej) podaje dłoń swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi podczas ceremonii podpisania po rozmowach rosyjsko-chińskich na marginesie Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku 11 września 2018 r.

Siergiej Krikow | Agencja Francja-Presse | Obrazy Getty

Sankcje, zamrożenie aktywów i wycofanie międzynarodowych firm są uderza w rosyjską gospodarkę odpowiedzieć na Prezydent Władimir PutinAtak militarny na Ukrainę, pozostawiając Moskwie tylko jednego sojusznika na tyle potężnego, że może na nim polegać jako na źródle potencjalnego wsparcia: Chiny.

„Wierzę, że nasze partnerstwo z Chinami nadal pozwoli nam utrzymać, a nie tylko utrzymać, ale także zwiększyć współpracę, którą osiągnęliśmy w środowisku, w którym rynki zachodnie są zamknięte” – powiedział w niedzielę rosyjski minister finansów Anton Siluanov.

W odpowiedzi amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że ostrzegł Pekin, że „z pewnością będą konsekwencje zakrojonych na szeroką skalę sankcji, prób uchylania się lub wsparcia Rosji w ich powstrzymaniu”. Dyplomaci amerykańscy i chińscy omawiali tę kwestię w poniedziałek w ciągu siedmiu godzin rozmów.

Siluanow zauważył zamrożenie aktywów prawie połowy rosyjskich rezerw banku centralnego – 300 miliardów dolarów z 640 miliardów dolarów w złocie i walucie obcej, które zgromadził od czasu wcześniejszej fali zachodnich sankcji po aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego w 2014 roku.

Pozostałe rezerwy to złoto i chiński juan, co w efekcie czyni Chiny głównym potencjalnym źródłem wymiany walut, wspierającym spiralę zwyżkową. ruble Wśród niszczycielskiego napływu kapitału.

W niektórych z dotychczasowych najbardziej szczerych komentarzy Pekinu na temat sankcji Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w poniedziałek Podczas rozmowy telefonicznej z europejskim odpowiednikiem powiedział, że „Chiny nie są stroną kryzysu i nie chcą, aby sankcje objęły Chiny”. „Chiny mają prawo chronić swoje uzasadnione prawa i interesy” – dodał.

Rzecznicy konsulatu chińskiego w Dubaju, ambasady Abu Zabi i ambasady Republiki Południowej Afryki nie byli od razu dostępni do komentowania, gdy skontaktowali się z CNBC.

READ  Macron prowadzi ceremonię zakończenia II wojny światowej w Europie

W jakim stopniu Chiny mogą pomóc złagodzić problemy gospodarcze Rosji? Dużo w teorii.

Jeśli Chiny zdecydują się otworzyć pełną linię barterową z Rosją, akceptując rubel jako zapłatę za wszystko, czego potrzebują – w tym ważne importy, takie jak części technologiczne i półprzewodniki, które Moskwa odcięła w ostatnich rundach sankcji – Chiny mogą w zasadzie to zablokować. Zachód uwolnił najwięcej dziur w rosyjskiej gospodarce.

Ale czy leży to całkowicie w interesie Pekinu i jak bardzo jest to kontrproduktywne, to już inna sprawa.

„Jeśli chodzi o to, jak bardzo Chiny mogą pomóc Rosji, mogą pomóc im bardzo” – powiedział CNBC Maximilian Hess, pracownik z Azji Środkowej w Instytucie Badań nad Polityką Zagraniczną CNBC. „Ale mogą zaryzykować nałożenie na siebie znaczących wtórnych sankcji, odnawiając poważną wojnę handlową i sankcje ze Stanami Zjednoczonymi i Zachodem”.

Biorąc pod uwagę niepewność chińskich rynków w ostatnich tygodniach„To może nie być najlepszy czas, aby to zrobić” – powiedział Hess w obliczu spirali inflacji i nowej epidemii COVID-19 w kraju.

Nieograniczone partnerstwo

(Chiny) uwzględni w swoim bilansie wszystkie zobowiązania i ryzyka rosyjskiej gospodarki w czasie, gdy rosyjska gospodarka była najsłabsza od dziesięcioleci.

Maksymilian Hess

Central Asia Fellow, Foreign Policy Research Institute

I choć rząd chiński wyraził „zaniepokojenie” konfliktem na Ukrainie, uczynił to Odmówiłem nazwania tego inwazją lub potępieniem RosjiTo skłoniło Moskwę do narracji o wojnie w jej państwowych gazetach.

„Chiny i Putin mają wyraźny interes w ściślejszej współpracy” – napisał na początku marca Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank.

„Chiny są szczęśliwe, że mogą sprawiać Zachodowi kłopoty i nie będą miały nic przeciwko stopniowemu przekształcaniu Rosji w uległego młodszego partnera”. Może również wykorzystać swoją pozycję do kupowania ropy, gazu i innych rosyjskich towarów po obniżonych cenach, podobnie jak robi to z Iranem.

W jakim stopniu chińskie przywództwo i działania wspierające Moskwę będą odgrywać istotną rolę dla przyszłości rosyjskiej gospodarki. Chiny są największym rynkiem eksportowym Rosji po Unii Europejskiej; Handel między Chinami a Rosją osiągnął a wysoki wynik Według chińskiej agencji celnej 146,9 miliarda dolarów w 2021 roku, o 35,9% więcej niż rok do roku. Rosyjski eksport do Chin wyniósł 79,3 mld USD w 2021 r., z czego ropa i gaz stanowią 56%. W zeszłym roku chiński import z Rosji przewyższył eksport o ponad 10 miliardów dolarów.

„Rosja może z czasem wykorzystać Chiny jako większy alternatywny rynek dla eksportu surowców i kanał pomagający ominąć zachodnie sankcje” – powiedział Schmieding.

„Ale dla obu krajów o bardzo odmiennym postrzeganiu historii może to być niestabilny i kruchy sojusz, który może nie wytrzymać Putina”.

Potężna koalicja gospodarek G7, składająca się ze Stanów Zjednoczonych i ich europejskich i azjatyckich partnerów, mogłaby nałożyć surowe wtórne sankcje na każdy podmiot wspierający Moskwę. Problem polega jednak na tym, że chińska gospodarka jest drugą co do wielkości na świecie i istotną częścią globalnych łańcuchów dostaw. Wpływa na światowe rynki znacznie bardziej niż Rosja. Jakikolwiek ruch w celu nałożenia sankcji na Chiny oznaczałby znacznie większy globalny wpływ, a także potencjalnie ekonomiczny ból dla Zachodu.

Idzie środkową ścieżką ponad sankcjami?

Chiny mogą nadal handlować z rosyjskimi firmami w rublach i juanach za pośrednictwem rosyjskich banków, które nie zostały jeszcze objęte sankcjami. Jednak pomimo wielu lat pracy nad zwiększeniem dwustronnego handlu własnymi walutami, Zdecydowana większość tego handlu – w tym 88% rosyjskiego eksportu – Nadal jest naliczana opłata dolar lub euro.

Co więcej, Chiny mogą w zasadzie złapać spadający nóż, ponosząc ryzyko kredytowe i kary gwałtownego pogorszenia się rosyjskiej gospodarki.

„Chiny mogą złagodzić większość bólu” – powiedział Hess. „Ale jeśli pokażą te linie barterowe i wszystko inne, wezmą wszystkie zobowiązania i ryzyka związane z rosyjską gospodarką do swojego bilansu w czasie, gdy rosyjska gospodarka była najsłabsza od dziesięcioleci”.

„To prawdopodobnie nie jest najrozsądniejsze ekonomicznie posunięcie”, powiedział Hess. „Ale polityka to różne decyzje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *