W nieoczekiwanym ruchu Chiny powstrzymały się od obniżenia swojej głównej stopy procentowej

Miasto Szanghaj, w którym znajduje się wiele zagranicznych firm, zostało w tym tygodniu objęte dwuczęściową blokadą, ponieważ władze miejskie starały się kontrolować wybuch najgorszej fali Covid w Chinach od dwóch lat.

Hektor Ritaml | Afp | Obrazy Getty

Chiński bank centralny utrzymał w piątek główną stopę procentową na niezmienionym poziomie, co było zaskakującym ruchem, pomimo oczekiwań na większe bodźce, gdy Pekin zmaga się ze wzrostem COVID-19.

Ludowy Bank Chin podał, że utrzymał średnioterminową stopę kredytu jednorocznego na niezmienionym poziomie 2,85%.

Azjatycki gigant stoi w obliczu największej epidemii Covid od początku pandemii pod koniec 2019 roku, ponieważ zamyka duże miasta, takie jak Szanghaj.

Masowe zamknięcia podniosły oczekiwania, że ​​wzrost PKB spadnie poniżej zakładanego przez rząd na ten rok poziomu 5,5%, przez co niektórzy ekonomiści i analitycy spodziewają się obniżki stóp procentowych.

„Bank Ludowy (PBOC) przegapił dziś okazję do obniżenia stóp procentowych. Jest to nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę poważne spowolnienie gospodarcze i niedawne apele chińskiego kierownictwa o wsparcie monetarne” – powiedział Julian Evans-Pritchard, główny ekonomista ds. Chin w Capital Economics. .

„Większość analityków, w tym my, spodziewała się cięcia” – powiedział.

Przed piątkową zaskakującą decyzją, firma inwestycyjna KraneShares poinformowała w nocie nocnej Chińskie akcje wzrosły w czwartek W oczekiwaniu na obniżenie przez chiński bank centralny kredytu średnioterminowego, a także stopy rezerw obowiązkowych banku i bazowej stopy kredytu.

Dyrektor inwestycyjny KraneShares, Brendan Ahern, powiedział w nocie, że polityka luzowania „wygląda na skończoną transakcję”. Przytoczył ostatnie komentarze banku centralnego, które mówiły, że presja spadkowa na chińską gospodarkę wzrosła z powodu restrykcji Covida.

Media państwowe cytowały również premiera Li Keqiang Powiedział również w zeszłym tygodniu, że Chiny zintensyfikują środki polityczne w celu wsparcia gospodarki, jednocześnie patrząc na nowe bodźce. Analitycy spodziewali się, że chiński bank centralny obniży koszty kredytu lub wpłynie na gospodarkę większą płynnością, aby stymulować wzrost. Według Reutersa.

READ  Gigant naftowy Saudi Aramco ogłasza 82% kwartalny wzrost zysku | Aramco

Również w piątek bank centralny nie udostępnił systemowi większej płynności, decydując się na przekazanie ponad 150 miliardów juanów (23,5 miliardów dolarów) kredytów średnioterminowych.

„Podkreśla to niechęć banku centralnego do prowadzenia zbyt dużej polityki” – powiedział Evans-Pritchard o posunięciach Ludowego Banku Chin w piątek. „Ale uważamy, że nie będzie miał innego wyjścia, jak zrobić więcej wkrótce”.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Wzrost gospodarczy Chin jest postrzegany jako prawdopodobnie spowolniony do 5% w tym roku, ponieważ odczuje cios odnowionej epidemii Covid, Ankieta Reutera pokazała. To jest poniżej celu rządu 5,5%.

Niektórzy analitycy zwracali jednak uwagę, że chiński bank centralny ma ograniczone możliwości podwyżek stóp procentowych ze względu na szybki wzrost cen konsumpcyjnych.

„Rosnąca inflacja cen żywności i energii ogranicza możliwość obniżki stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin pomimo gwałtownie pogarszającej się sytuacji gospodarczej” – powiedział główny ekonomista Nomura ds. Chin, Ting Lu, w poniedziałkowej notatce.

Evelyn Cheng z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.