W ramach zmiany polityki Berlin zatwierdził eksport RPG z Holandii na Ukrainę.

24 lutego 2022 r. ukraiński żołnierz trzymał pocisk z wyrzutnią granatów rakietowych (RPG) na pole bitwy pod ukraińskim miastem Charków. REUTERS / Maksim Levin

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

26 lutego (Reuters) – Niemcy zgodziły się na dostawę 400 RPG z Holandii na Ukrainę.

Rzecznik Ministerstwa Obrony powiedział w sobotę, że „zgoda została potwierdzona przez rząd”. Granaty o napędzie rakietowym pochodzą z zapasów armii niemieckiej.

Niemcy od dawna stosują politykę nieeksportowania broni na tereny rozdarte wojną, a ich krwiożercza XX-wieczna historia jest poniekąd zakorzeniona w pacyfizmie. Kraje, których celem jest niemiecki eksport broni, muszą najpierw wystąpić o zgodę w Berlinie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kanclerz Niemiec Olaf Scholes powtórzył tę politykę w ostatnich tygodniach, odmawiając dostaw niebezpiecznej broni na Ukrainę.

Ambasador Kijowa w Niemczech w sobotę dołączył do Berlina w Holandii i zażądał dostarczenia na Ukrainę rakiet przeciwlotniczych Stinger.

„Cholera, nadszedł czas, aby w końcu nam pomóc” – powiedział Andrij Melnyk Reuterowi w ukraińskiej ambasadzie.

„Potrzebujemy obrony przeciwlotniczej i obszaru, w którym nie można latać” – powiedział Melnick.

Wcześniej w sobotę rząd holenderski zapowiedział w liście do parlamentu, że wkrótce dostarczy Ukrainie 200 rakiet przeciwlotniczych. Czytaj więcej

Berlin musi jeszcze podjąć decyzję w sprawie prośby Estonii o wysłanie starych haubic z NRD na Ukrainę. Finlandia kupiła haubice po upadku muru berlińskiego w latach 90., a później odsprzedała je Estonii.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko odrzucił pod koniec stycznia propozycję Niemiec dotyczącą dostarczenia Ukrainie 5000 hełmów wojskowych w celu obrony przed możliwą inwazją rosyjską jako „żart”. Berlin przekazał też Kijowowi szpital polowy.

Raport Sabine Siebold, Andreasa Rinke, Rihama Alkousaa, Olivera Elrodta; Montaż przez Johna Salmersa i Rose Russell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *