W trakcie rozmów o zawieszeniu broni Netanjahu twierdzi, że Hamas należy zniszczyć

grać

Zarówno Hamas, jak i przywódca izraelskiej opozycji wyrazili w poniedziałek poparcie dla porozumienia o zawieszeniu broni, które według prezydenta Joe Bidena zostało zaproponowane przez premiera Benjamina Netanjahu, mimo że Netanjahu odrzucił wersję planu Bidena.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Samey Shogri powiedział w poniedziałek, że Hamas ocenia propozycję Netanjahu opublikowaną przez Bidena w zeszłym tygodniu „pozytywnie”, jak wynika z tłumaczenia izraelskiego dziennika „The Times”. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział na poniedziałkowej odprawie, że Stany Zjednoczone czekają na oficjalną odpowiedź Hamasu na propozycję otrzymaną w czwartek przez grupę bojowników.

W Izraelu polityczny rywal Netanjahu, Yair Lapid, nalegał, aby rząd ratyfikował porozumienie i obiecał zapewnić „polityczną siatkę bezpieczeństwa”, jeśli skrajnie prawicowi partnerzy premiera spełnią groźby odejścia z kruchej koalicji rządzącej.

„Izraelski rząd musi zgodzić się na propozycję Netanjahu i sfinalizować ostateczne szczegóły, a także wysłać dzisiaj delegację do Kairu, aby sprowadziła do domu mężczyzn, młode kobiety, osoby starsze, żołnierzy i żołnierki uwięzione w tunelach” – powiedział Lapid. .

Biden powiedział, że Netanjahu zaproponował trójfazowy plan obejmujący powrót wszystkich zakładników i całkowite wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy do końca drugiego etapu. Jednak w poniedziałek Netanjahu nazwał propozycję Bidena „niekompletną”, twierdząc, że Izrael podtrzymuje „cele wojny, przede wszystkim eliminację Hamasu”.

Biden mówi, że Izrael przedstawił plan: Sześciotygodniowe zawieszenie broni w Gazie i uwolnienie zakładników

Rozwój:

∎ Według wstępnych zdjęć satelitarnych wydaje się, że od rozpoczęcia walk 7 października ponad połowa wszystkich budowli w Gazie została zniszczona lub uszkodzona. Analiza ONZ.

∎ Setki maszerowały na rzecz pokoju przez centrum Jerozolimy, demonstrując jedność międzywyznaniową. Organizatorzy twierdzą, że marsz był odpowiedzią na zaplanowaną na środę nacjonalistyczną paradę flag z okazji Dnia Jerozolimy.

READ  Mia i Rina Dee, nazwane na cześć brytyjsko-izraelskich sióstr zabitych w strzelaninie na Zachodnim Brzegu

Netanjahu o zawieszeniu broni w Gazie: Mówi, że Hamas należy zniszczyć

Izraelski skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smodrich określił proponowaną umowę jako „ofertę kapitulacji”, której ani on, ani jego religijna partia syjonistyczna nie poparli. Za tę szansę obwinił izraelski gabinet wojenny i powiedział, że w dalszym ciągu „poniża on Izrael”.

Prawicowy minister obrony Itamar Ben-Ghir oskarżył Netanjahu o „wybielanie” proponowanego porozumienia o zawieszeniu broni i zagroził wycofaniem jego partii politycznej z koalicji rządzącej, jeśli zostanie ono ratyfikowane. Ben-Gvir powiedział, że jego wielokrotne próby poznania szczegółów umowy zostały odrzucone przez biuro Netanjahu.

„Szczegóły porozumienia przedstawione przez prezydenta Bidena pokazują, że jest to porozumienie o zakończeniu wojny bez osiągnięcia głównego celu, jakim jest kapitulacja Izraela i zniszczenie Hamasu” – stwierdził Ben-Khir w oświadczeniu. „Jeśli podpiszecie rozwiązłe porozumienie, które zakończy wojnę bez upadku Hamasu, Otzma rozwiąże rząd Jehutydów (Partii Ben-Khir)”.

Urzędnicy amerykańscy, egipscy i izraelscy organizują spotkania, których celem jest ponowne otwarcie przejścia granicznego w Rafah między Egiptem a Gazą, ale nie zostanie ono ponownie otwarte, dopóki Izrael nie zwróci kontroli Palestyńczykom po stronie Gazy, powiedział w poniedziałek egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry. W zeszłym miesiącu Izrael zajął całą granicę Gazy z Egiptem podczas ofensywy przeciwko Hamasowi w Rafah. Przejście graniczne było głównym punktem dostępu dla pomocy humanitarnej i ostatnią deską ratunku dla świata zewnętrznego dla ponad 2 milionów Palestyńczyków mieszkających na terytorium okupowanym przez Izrael.

Minister obrony Izraela Yoav Galant powiedział, że siły izraelskie pracują nad zniszczeniem tuneli między Gazą a Egiptem, których Hamas używał do przemytu broni i ucieczki przed wojną. Egipt zaprzecza istnieniu takich tuneli.

Konsorcjum składające się z ponad dwudziestu ekspertów ONZ ds. praw człowieka wezwało w poniedziałek wszystkie kraje do uznania państwa palestyńskiego i wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów politycznych i dyplomatycznych w celu natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie. Wezwanie nadeszło niecały tydzień po tym, jak ponad 140 krajów, w tym Hiszpania, Irlandia i Norwegia, oficjalnie uznało państwo palestyńskie. Izrael wielokrotnie potępiał takie działania. Stany Zjednoczone wspierają Izrael w wzywaniu do wynegocjowanego porozumienia.

READ  Trump zaprzecza, że ​​wiedział o Planie 2025

„To uznanie jest ważnym uznaniem praw i wolności narodu palestyńskiego oraz jego walk i cierpień o niepodległość” – stwierdzili w oświadczeniu eksperci ONZ.

W czasie wojny między Izraelem a Hamasem Malediwy ogłosiły plany wprowadzenia zakazu wjazdu na wyspę na Oceanie Indyjskim, znaną jako cel luksusowych podróży. Prezydent kraju z większością muzułmańską, Mohamed Mu’izu, potępił Izrael za niedawny atak na Rafah w południowej Gazie, w wyniku którego zginęło 45 Palestyńczyków ukrywających się w prowizorycznym obozie dla uchodźców utworzonym przez Izrael.

– poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela w poście na Facebooku Rady dla obywateli Izraela Unikanie podróży na Malediwy i obywateli Izraela przebywających obecnie w tym kraju w celu wyjazdu, „jeśli z jakiegokolwiek powodu popadną w niepokój, trudno będzie nam im pomóc”.

Savannah Kuchar

Malediwy wprowadzą zakaz dla Izraelczyków Od czasu wjazdu do kraju w ramach protestu przeciwko wojnie w Gazie

W zeszłym tygodniu Biden powiedział, że Netanjahu zaproponował trójfazowe porozumienie. Pierwsza faza potrwa sześć tygodni i obejmie „całkowite zawieszenie broni i wycofanie” sił izraelskich ze wszystkich zaludnionych obszarów Gazy. Obejmowało to uwolnienie części zakładników, w tym kobiet, osób starszych i rannych, w zamian za setki więźniów palestyńskich.

Faza 2 obejmowałaby uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, pełne wycofanie Izraela z Gazy i „trwałe zaprzestanie działań wojennych”.

Faza 3 obejmuje duży projekt odbudowy Gazy i zwrot ciał innych zakładników przetrzymywanych w niewoli ich rodzinom.

Dodali: Francesca Semers i Swapna Venugopal Ramaswamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *