Wenus, Mars i Regulus spotykają się 9 lipca

Trygon Wenus, Marsa i Regulusa

Wenus jest najjaśniejszym punktem światła na nocnym niebie. Na początku lipca zajdzie na zachodzie niecałe dwie godziny po zachodzie słońca. Kiedy spojrzysz w kierunku blaknących kolorów zachodu słońca, Wenus będzie pierwszym światłem, które zobaczysz. Najbliższa Ziemi planeta świeci w pierwszej połowie miesiąca z jasnością -4,7 magnitudo. 9 lipca 2023 roku, jeśli zaczekasz, aż niebo stanie się ciemniejsze, dostrzeżesz dwa punkty światła bardzo blisko siebie i nad jasną planetą Wenus. Najjaśniejszym i najbielszym światłem jest Regulus, najjaśniejsza gwiazda Lwa Lwa. Obok jest czerwony Mars. Te dwa światy wydają się być oddalone od siebie o niewiele więcej niż szerokość księżyca w dniach 9 i 10 lipca.

Wieczorem 9 lipca 2023 roku jasna Wenus będzie leżała pod słabszym Marsem i Regulusem, najjaśniejszą gwiazdą Lwa, Lwem. Trójka zmieści się w polu 5 stopni. Również Mars i Regulus zbliżą się tego wieczoru na odległość 0,7 stopnia – nieco większą niż szerokość księżyca w pełni. Mars i Regulus znów będą bardzo blisko następnego wieczoru. Używa Stellarium.org Aby znaleźć mapę gwiezdną dla Twojej dokładnej lokalizacji. Użyj lornetki, aby zobaczyć je wieczorem. Mars zajdzie około 22:30 (czasu lokalnego). Wykres za pośrednictwem Johna Jardine Gossa/Earthsky’ego.

widok lornetki

Aby lepiej przyjrzeć się tej trójce, spróbuj skupić się na nich przez lornetkę. Przez lornetkę możesz zobaczyć fazę sierpa Wenus. Następnie znajdź białe i czerwone punkty światła blisko siebie w tym samym polu widzenia. Są to odpowiednio Regulus i Mars.

Mars powinien być stałym światłem, ale Regulus może migotać. To dlatego, że Mars jest bliżej Ziemi. Gwiazda – jak Regulus – tak daleko, nic więcej niż punkcik światła na naszym niebie. Tak więc falująca atmosfera Ziemi, przez którą patrzymy, może sprawić, że punkt Regulusa będzie skakał, podczas gdy podobny do dysku Mars pozostaje nieruchomy.

Ciemne koło do oglądania przez lornetkę z czerwoną kropką dla Marsa i białymi kropkami dla Wenus i Regulusa.
9 lipca 2023, widok przez lornetkę dwóch planet – Wenus i Marsa – w pobliżu Regulusa. W rzeczywistości Mars mija w nocy 0,7 stopnia – nieco więcej niż szerokość Księżyca – od Regulusa. Mars i Regulus również będą blisko 10 lipca. Zacznij szukać 30-45 minut po zachodzie słońca. Wykres za pośrednictwem Johna Jardine Gossa/Earthsky’ego.

Nasze wykresy są w większości ustawione dla półkuli północnej. Aby zobaczyć dokładny widok swojej lokalizacji, spróbuj Stellarium w Internecie.

Jeśli otrzymasz świetne zdjęcie z wydarzenia, wyślij je do nas! Prześlij swoje zdjęcie do galerii zdjęć społeczności EarthSky.

Konkluzja: Możesz zobaczyć Wenus, Marsa i Regulusa blisko siebie 9 i 10 lipca. Użyj lornetki, aby uzyskać lepszy widok słabych obiektów oddalonych od siebie o odległość nieco większą niż szerokość księżyca.

READ  Genom referencyjny Pangenome został pobrany od 47 osobników z różnych środowisk

Więcej filmów z niesamowitych wydarzeń na nocnym niebie można znaleźć na stronie Strona EarthSky na YouTube.

Aby uzyskać więcej informacji o nocnym niebie, odwiedź EarthSky’s Visible Planets and Night Sky Guide.

Czytaj więcej: Wenus jest teraz najjaśniejsza na wieczornym niebie w 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *