Więcej badań wykazało, że pacjenci poddawani zabiegom chirurgicznym są narażeni na mniejsze ryzyko, gdy ich lekarzami są kobiety

Nowe badanie sugeruje, że osoby poddawane określonym zabiegom chirurgicznym mogą być bezpieczniejsze w szpitalach, w których kobiety stanowią co najmniej jedną trzecią zespołu chirurgicznego, co stanowi uzupełnienie i tak już rosnącej liczby badań sugerujących, że lekarki mogą osiągać lepsze wyniki leczenia pacjentów niż ich koledzy.

the Najnowsze badanieopublikowane w środę w British Journal of Surgery, przyjrzało się w szczególności powiązaniu między różnorodnością płci w szpitalach a występowaniem poważnych powikłań pooperacyjnych, w tym zgonów, u kanadyjskich pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym w ciągu pierwszych trzech miesięcy rekonwalescencji.

Naukowcy przeanalizowali 709 899 przypadków z lat 2009–2019, w których ludzie przeszli zabiegi szpitalne inne niż nagłe, ale poważne, w 88 różnych szpitalach. Ogólnie rzecz biorąc, odkryli, że choroba – ogólnie definiowana w kategoriach medycznych jako jakikolwiek problem wynikający z zabiegu lub leczenia – wystąpiła u 14,4% tych pacjentów w okresie 90 dni bezpośrednio po operacji.

Prawdopodobieństwo śmierci lub poważnych powikłań pooperacyjnych w tym okresie było znacznie niższe w szpitalach, w których kobiety stanowiły ponad 35% personelu chirurgów i anestezjologów. Według badania ryzyko poważnej choroby zmniejszyło się o 3% w przypadku pacjentów zatrudnionych w tych placówkach w porównaniu ze szpitalami, w których na tych stanowiskach pracowało mniej kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, średnia liczba kobiet-chirurgów i anestezjologów zatrudnionych w szpitalu była odbiegająca od wartości uznanej przez badaczy za optymalną dla powodzenia pacjenta i wynosiła zaledwie 28% na szpital rocznie.

Zmniejszyło się ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych lub śmierci w ciągu kilku miesięcy po operacji, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy przeszli zabiegi pod okiem chirurga lub anestezjologa jako bezpośredniego lekarza, co zdaniem badaczy było szczególnie ważne.

„Odkrycia te są ważne dla poprawy wyników pacjentów i jakości opieki poprzez celowe budowanie różnorodnych zespołów” – napisali.

Wyniki niniejszego badania nie są odosobnione. W zeszłym roku w czasopiśmie opublikowano kolejne badanie Operacja Gammy Ustaliło, że u pacjentów, którzy w latach 2007–2019 przeszli zabiegi pilne lub planowe, ryzyko śmierci, ponownej hospitalizacji lub poważnych powikłań zdrowotnych w ciągu roku od zabiegu było mniejsze, jeśli Leczenie pod okiem kobiety-chirurga. W badaniu tym uwzględniono ponad milion przypadków, a jego wyniki były spójne niezależnie od indywidualnych cech pacjentów, rodzaju zabiegu chirurgicznego, jaki przeszedł, kim był anestezjolog czy szpital, w którym przebywali podczas operacji.

Naukowcy od lat próbują rozszyfrować ten wyraźny wzór. Jedna grupa pochodzi z Harvard T. H. Chan School of Public Health Przeprowadził badanie W latach 2011-2014, którego celem jest odpowiedź na pytanie, czy leczenie prowadzone przez kobiety-lekarki jest skuteczniejsze dla zdrowia pacjentów.

W badaniu Harvardu wzięło udział ponad milion pacjentów, wszystkich beneficjentów Medicaid, hospitalizowanych z powodu udarów, zawałów serca i innych dość powszechnych schorzeń, a wszyscy byli leczeni przez internistów ogólnych. W przypadku pacjentów objętych opieką lekarską ryzyko śmierci w ciągu 30 dni było o 4% mniejsze, a ryzyko hospitalizacji w tym samym okresie było o 5% mniejsze w porównaniu z pacjentami objętymi opieką przez lekarzy płci męskiej.

Doktor Ashish Jha, obecnie dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Brown, a wcześniej profesor polityki zdrowotnej i dyrektor Harvard Global Health Institute, powiedział CBS News po opublikowaniu tego badania w 2016 r., że jego wyniki wskazują na potrzebę dodatkowych badań w celu dowiedz się, co robią lekarki, aby poprawić wyniki swoich pacjentów. Autorzy badania, sami mężczyźni, „byli zainteresowani lepszym zrozumieniem, dlaczego istnieją te różnice, ale jeszcze nie wiemy dlaczego” – stwierdził.

READ  Corina Llores: Wenezuelskiej kandydatce opozycji zakazano startu w wyborach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *