Wyłącznie: Credit Suisse prowadzi w ten weekend wewnętrzne rozmowy na temat scenariuszy dla źródeł bankowych

  • Spotkania angażujące zespoły podległe CFO – Źródła
  • Scenariusze mogą odmienić przyszłość Credit Suisse
  • Następnie bank centralny udzielił pożyczki w wysokości 54 miliardów dolarów

LONDYN/ZURYCH (Reuters) – Credit Suisse zorganizuje spotkania w weekend, aby ocenić scenariusze dla banku, który walczy o przywrócenie zaufania na rynku, osoby zaznajomione ze sprawą powiedziały Reuterowi w piątek.

Ludzie mówili, że na spotkaniach zespoły będą podlegać dyrektorowi finansowemu Dixitowi Joshiemu. Źródła dodały, że kierownictwo dokona przeglądu liczb i opracuje scenariusze, które mogą zmienić przyszłość Credit Suisse.

Credit Suisse odmówił komentarza.

Bank powiedział w czwartek, że będzie starał się o pożyczkę w wysokości 54 miliardów dolarów od Narodowego Banku Szwajcarii po tym, jak jego klienci wycofali ponad 100 miliardów dolarów środków w ostatnich miesiącach, a jego akcje spadły w środę o 25%.

Awaryjna linia ratunkowa przyniosła oblężonemu pożyczkodawcy pewną ulgę, ale jego akcje ponownie spadły w piątek.

Ponieważ zaufanie inwestorów wciąż jest słabe, niektórzy analitycy stwierdzili, że pożyczka kupiła tylko czas dla Credit Suisse na podjęcie decyzji, co dalej strategicznie zrobić, aby przywrócić rentowność.

Wśród możliwych scenariuszy analitycy, bankierzy i inwestorzy spekulują, że Credit Suisse może sprzedać lub zlikwidować niektóre z istniejących biznesów, prawdopodobnie rozwiązując karty.

Najbardziej decydującym rozwiązaniem może być bezpośrednie przejęcie przez konkurenta.

Seria skandali na przestrzeni wielu lat, zmiany w kierownictwie wyższego szczebla, miliardy dolarów strat i mało inspirująca strategia naprawcza można obwiniać za problemy, w jakich znalazł się 167-letni szwajcarski pożyczkodawca.

Sprzedaż akcji Credit Suisse rozpoczęła się w 2021 roku, w związku ze stratami związanymi z upadkiem funduszu inwestycyjnego Archegos i Greensill Capital.

W lipcu nowy dyrektor generalny i ekspert ds. restrukturyzacji Ulrich Koerner ujawnił strategiczny przegląd, który nie przyciągnął inwestorów.

Bezpodstawna plotka o rychłym upadku banku jesienią skłoniła klientów do ucieczki.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

Credit Suisse potwierdził w zeszłym miesiącu, że klienci wycofali w czwartym kwartale 110 miliardów franków szwajcarskich, podczas gdy bank odnotował największą roczną stratę w wysokości 7,29 miliarda franków szwajcarskich od czasu kryzysu finansowego. W grudniu ubiegłego roku Credit Suisse pozyskał inwestorów za 4 mld CHF.

W środę Narodowy Bank Arabii Saudyjskiej (1180.SE), największy sponsor banku, powiedział dziennikarzom, że nie może przekazać bankowi więcej pieniędzy, ponieważ jest ograniczony przez przeszkody regulacyjne, chociaż wspiera plan naprawczy banku.

(Reportaż Stefanii Spizzati i Olivera Hurta) Montaż autorstwa Elisy Martinuzzi, Toma Simsa i Elaine Hardcastle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *