Zamyka amerykańską ambasadę w Kijowie, przenosi pozostałych ambasadorów na zachód w obawie przed rosyjską inwazją

„Bezpieczeństwo naszych pracowników – zleciłem te działania nie bez powodu i zdecydowanie wzywamy pozostałych obywateli USA na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju” – powiedział Blinken w oświadczeniu.

Przeprowadzki pojawiają się kilka dni po przybyciu Stanów Zjednoczonych Zamówione dla większości Pracownicy rządu USA opuścili kraj i ogłosili, że usługi ambasady w ambasadzie USA zostaną zawieszone od niedzieli z powodu obaw przed natychmiastową rosyjską inwazją, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że są zdeterminowani, aby spróbować znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie.

Chociaż Moskwa oświadczyła, że ​​jest otwarta na rozmowy, rzecznik MSZ Netflix powiedział w poniedziałek, że „nie jest dla nas jasne, czy Rosja jest zainteresowana podążaniem ścieżką dyplomatyczną, a nie użyciem siły”.

Price powiedział, że decyzja o przeniesieniu wszystkich pozostałych urzędników ambasady z Kijowa na zachodnią Ukrainę była „absolutnie konieczna”, ponieważ Departament Stanu uznał za „osobistą, być może bardziej realną niż kiedykolwiek możliwość, by Rosja zdecydowała się na podjęcie działań militarnych”.

„Oceniamy na podstawie tego, co widzimy w terenie na własne oczy, jest to ciągła i niesprowokowana rosyjska struktura na granicy z Ukrainą i nie ma dowodów na ekspansję” – powiedział na konferencji w państwie. Departament zauważył, że lokalizacja LV „zapewnia bezpieczeństwo niespotykane nigdzie indziej na Ukrainie”.

Price powiedział, że przeniesienie ambasady było „bardzo precyzyjne” i że nie musieliśmy na przykład niszczyć ważnego paszportu.

„Podjęliśmy ostrożne środki ostrożności, jeśli chodzi o wrażliwe dokumenty i wrażliwy sprzęt, ale nie możemy podać tam pełnych szczegółów” – powiedział.

Wysoki rangą urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział w sobotę, że amerykańscy dyplomaci wyczyścili tajne informacje w ostatnich dniach w ramach przygotowań do uprowadzenia przez ambasadę.

Bryce zauważył, że jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin zdecyduje się na inwazję na Ukrainę, nastąpi „powszechne ludzkie cierpienie”.

READ  Bank Anglii ponownie interweniuje na rynkach obligacji, ostrzega przed „istotnym ryzykiem” dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie wzywali obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy, ostrzegając przed możliwą inwazją rosyjską w dowolnym momencie, również w tym tygodniu.

„To, co próbujemy zrobić publicznie, to wyjaśnić amerykańskim obywatelom, że muszą natychmiast opuścić Ukrainę, ponieważ w przypadku inwazji nie nastąpi wycofanie wojskowe” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan dla CNN. „Niedziela.

„Myślałem o powrocie”

Pryce powiedział, że ambasady USA w Kijowie będą strzegli strażnicy Ukraińskiej Gwardii Narodowej, dodając: „Oczywiście zamierzamy bezpiecznie wrócić do tej ambasady w Kijowie”. Bryce powiedział, że wśród personelu przeniesionego do Lwowa znajduje się „kluczowy” zespół dyplomatyczny, w tym kierująca nim Kristina Kvien, i że będą „koordynować z ukraińskim rządem wysiłki dyplomatyczne”.

W poniedziałek Blinken rozmawiał ze swoim ukraińskim wysłannikiem Dmytro Kulebą – ich druga rozmowa w ciągu kilku dni – i podkreślił zaangażowanie USA i ich sojuszników w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym stabilność gospodarczą i finansową”. Obaj omawiali wsparcie makrofinansowe, według Kijowa.

Rosja otoczyła Ukrainę z trzech stron.  Tutaj można rozpocząć inwazję

Stany Zjednoczone prowadziły też w ostatnich dniach rozmowy z Moskwą. Przed rozmową prezydenta Joe Bidena z Putinem Blingen rozmawiał z sekretarzem stanu Siergiejem Ławrowem.

„Na nasze zaproszenie minister spraw zagranicznych Ławrow powiedział, że Rosjanie pracują nad odpowiedzią na dokument, który wysłaliśmy do Moskwy dwa tygodnie temu, proponując konkretne obszary do dyskusji”, powiedział w sobotę Blinken, dodając, że „to się dopiero pokaże. pracować razem. „

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek Frederikowi Pleitgenowi z CNN, że Putin jest „gotowy do rozmów” i że kryzys na Ukrainie był tylko częścią głównych problemów bezpieczeństwa Rosji.

Wcześniej tego dnia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział Putinowi, że istnieje „możliwość” dialogu dyplomatycznego z Zachodem na temat rosyjskich obaw o bezpieczeństwo i zasugerował, aby takie wysiłki były kontynuowane.

Od poniedziałku Stany Zjednoczone nie otrzymały jeszcze odpowiedzi z Moskwy, a Price powiedział: „Aby to zadziałało, musi to nastąpić w intensyfikującym się środowisku. Do dziś nic nie widzieliśmy”.

READ  Orzeczenie w sprawie aborcji w Teksasie: sędzia uwzględnia wniosek kobiety o aborcję w ramach stanowego wyjątku dotyczącego stanu nadzwyczajnego

Przyczynił się do reportażu CNN Frederika Pleitgena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *