Zegar tyka, „nadzieja” Biden i McCarthy spotykają się w sprawie pułapu zadłużenia

WASZYNGTON, 22 maja (Reuters) – Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy spotkali się w poniedziałek w Białym Domu, aby omówić podniesienie pułapu zadłużenia rządu USA do 31,4 bln USD.

Przywódca Demokratów i czołowi republikanie w Kongresie walczyli o postęp w sprawie porozumienia, gdy McCarthy naciskał na Biały Dom, aby zgodził się na cięcia wydatków w budżecie federalnym, które Biden nazwał „drastycznymi”.

Mają tylko 10 dni – do 1 czerwca – na osiągnięcie porozumienia w sprawie podniesienia rządowego limitu pożyczek własnych lub uruchomienia bezprecedensowych spłat długów, które według ekonomistów mogą wywołać recesję.

Biden powiedział dziennikarzom na początku spotkania, że ​​„ma nadzieję”, że uda im się zrobić jakiś postęp. Powiedział, że potrzebne jest dwustronne porozumienie, aby obie strony „sprzedały” swoim okręgom wyborczym i nadal mogą istnieć pewne nieporozumienia.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen w poniedziałek otrzeźwiała, przypominając, jak mało czasu pozostało, mówiąc, że wcześniejsza szacowana data niewypłacalności to 1 czerwca i że jest „wysoce prawdopodobne”, że Skarb Państwa nie będzie w stanie spłacić wszystkich zobowiązań rządowych do początku czerwca. Limit zadłużenia nie został podniesiony.

Doradcy Białego Domu spotkali się z republikańskimi negocjatorami na Kapitolu przez dwie godziny w poniedziałek i wczesne oznaki wskazują, że rozmowy poszły dobrze.

„Jestem przekonany, że to, co teraz negocjujemy, większość Republikanów uzna za właściwe miejsce, aby skierować nas na właściwą drogę” – powiedział dziennikarzom McCarthy.

Wszelkie porozumienie w sprawie podniesienia limitu musiałoby przejść przez obie izby Kongresu, a zatem zależałoby od poparcia ponadpartyjnego. Republikanie McCarthy’ego kontrolują Izbę Reprezentantów 222-213, podczas gdy Demokraci Bidena kontrolują Senat 51-49.

Niepowodzenie w podniesieniu pułapu zadłużenia może zakłócić rynki finansowe i spowodować niewypłacalność, co podniosłoby stopy procentowe na wszystko, od płatności za samochód po karty kredytowe.

READ  Opanowanie Bryce’a Younga pod presją ratuje Alabamę numer 1 przed potencjalnym niepokojem w Teksasie

Rynki amerykańskie rosły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy oczekiwali na dalsze informacje na temat rozmów.

Jeśli Biden i McCarthy dojdą do porozumienia, przepchnięcie ustawy przez Kongres zajmie kilka dni. McCarthy powiedział, że porozumienie musi zostać osiągnięte w tym tygodniu, aby przejść przez Kongres i zostać podpisane przez Bidena, aby uniknąć niewypłacalności.

Urzędnik Białego Domu powiedział w poniedziałek, że republikańscy negocjatorzy zaproponowali w zeszłym tygodniu dodatkowe cięcia w programach zapewniających pomoc żywnościową Amerykanom o niskich dochodach i podkreślili, że żadna umowa nie może przejść przez Kongres bez wsparcia obu partii.

Cięcia i zwroty

Republikanie opowiadali się za dyskrecjonalnymi cięciami wydatków, nowymi wymaganiami dotyczącymi pracy w niektórych programach dla Amerykanów o niskich dochodach oraz wycofaniem pomocy COVID-19 zatwierdzonej przez Kongres, ale jeszcze niewydanej w zamian za zwiększenie pułapu zadłużenia na pokrycie kosztów ustawodawców. Wcześniej zatwierdzone wydatki i ulgi podatkowe.

Demokraci chcą utrzymać wydatki na stałym poziomie z tego roku, podczas gdy Republikanie chcą powrotu do poziomu z 2022 r. Plan przyjęty przez Izbę Reprezentantów w zeszłym miesiącu obniżyłby wydatki rządowe o 8% w przyszłym roku.

Zarówno proponowany przez prezydenta Demokratów Bidena budżet na 2024 r., jak i republikańskie przepisy „Cap, Save, Grow” przyniosłyby oszczędności budżetowe w ciągu dekady, ale sposób, w jaki by to zrobili, jest zupełnie inny.

Biden, który uczynił gospodarkę centralnym punktem swojego krajowego programu i ubiega się o reelekcję, powiedział, że rozważy cięcia wydatków wraz ze zmianami podatkowymi, ale nazwał ostatnią ofertę Republikanów „nie do przyjęcia”.

Prezydent napisał na Twitterze, że nie będzie wspierał subsydiów „Wielkiej ropy” i „bogatych oszustów podatkowych”, jednocześnie narażając zdrowie i pomoc żywnościową dla milionów Amerykanów.

Obie strony muszą rozważyć wszelkie ustępstwa w stosunku do nacisków ze strony twardogłowych frakcji w ich własnych partiach.

Niektórzy członkowie skrajnie prawicowego Klubu Wolności Izby Reprezentantów nalegali na wstrzymanie rozmów, żądając, aby Senat zajął się ustawą uchwaloną przez Izbę, która została odrzucona przez Demokratów.

READ  University of Idaho: Policja twierdzi, że 4 studentów zostało znalezionych martwych poza kampusem uniwersyteckim jako zabójstwo

McCarthy, który poczynił rozległe ustępstwa na rzecz prawicowych twardogłowych, aby wygrać głosowanie, ryzykuje, że zostanie zwolniony przez członków własnej partii, jeśli nie spodoba mu się układ. Po przegranej w wyborach w 2020 r. z Bidenem były republikański prezydent Donald Trump wezwał członków swojej partii do zminimalizowania wszelkich konsekwencji ekonomicznych i wymuszenia bankructwa, jeśli wszystkie ich cele nie zostaną osiągnięte.

Liberalni Demokraci sprzeciwiali się wszelkim cięciom, które zaszkodziłyby rodzinom i Amerykanom o niskich dochodach, a niektórzy namawiali Bidena do samodzielnego działania, powołując się na 14. poprawkę do konstytucji – coś, co prezydent powiedział w niedzielę, że spotkają go sankcje.

Poprawka stanowi, że „zasadność długu publicznego Stanów Zjednoczonych… nie może być kwestionowana”, ale sądy często pomijają ten przepis.

Biden szuka rozwiązania po miesiącach odmowy negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia, nalegając, aby Republikanie przeszli „czystą” bezwarunkową podwyżkę, zanim zgodzą się na jakiekolwiek rozmowy dotyczące wydatków.

W Japonii w niedzielę przyznał się do implikacji politycznych, mówiąc, że niektórzy skrajnie prawicowi republikanie w Izbie Reprezentantów „wiedzą, jakie szkody wyrządzi to gospodarce”. – Wybór.

Kongres podniósł pułap zadłużenia trzykrotnie pod rządami Trumpa, bez żądań ze strony Republikanów ostrzejszych cięć wydatków.

Sprawozdania Davida Morgana, Richarda Cowana i Andrei Shalal; Napisane przez Susan Hevey; Montaż przez Lisę Shumaker i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *